COVIDні права: на що можуть розраховувати пацієнти з коронавірусом




Перший підтверджений випадок коронавірусної хвороби в Україні був ще 3 березня 2020 року. І ось уже рік, як країна бореться з цією інфекцією. Станом на кінець лютого було зафіксовано 1,32 млн. випадків зараження, а 1,16 млн. осіб встигли вилікуватися. Незважаючи на таку кількість хворих, багато хто ще й досі не знають про те, які ж в них є права та як повинні діагностувати і лікувати COVID-19. Розповідаємо про те, які права є у пацієнтів з коронавірусом, чи можуть вони розраховувати на безкоштовну діагностику та лікування.

Куди можна звернутися за допомогою


Багато хто помилково вважає, що звернутися до сімейного лікаря можна тільки в тому випадку, якщо раніше підписав з ним декларацію. Але це не так. Справа в тому, що в листопаді 2020 року в уряді внесли зміни до відповідної постанови, де сказано, що пацієнти і з декларацією, і без неї можуть звернутися в найближчий центр за первинною медичною допомогою.

«Відбір зразків і лікування пацієнтів з гострою респіраторною хворобою або підозрою на неї під час самостійного звернення пацієнта здійснюється тепер незалежно від наявності декларації про вибір лікаря», – відзначили в Національній службі здоров‘я.

Але ці зміни будуть діяти виключно на час пандемії та карантину, і передбачають вони тільки перше звернення і обмежений перелік безкоштовних послуг для пацієнта.

У Нацслужби здоров‘я пропонують спланувати маршрут пацієнтів без декларацій до лікарні в такий спосіб:
- визначити точку входу – реєстратура або черговий лікар;
- прийом пацієнта;
- пропозиція укласти декларацію з черговим лікарем під час першого звернення, якщо ліміт дозволяє, або з будь-яким іншим лікарем, який ще не набрав потрібної кількості пацієнтів.

Чи можна дзвонити в «швидку»

Більш того, навіть потрібно дзвонити в «швидку». Якщо вам зовсім погано, температура вище 38 і ніяк не збивається, а дихання ускладнене, то сміливо телефонуйте за номером 103.
У тому випадку, якщо «швидка» відмовляється приїжджати, а такі випадки, на жаль, бували не раз, необхідно звертатися в Центр екстреної медичної допомоги вашого міста. Крім того, в МОЗ радять одразу звертатися на «гарячу лінію» 0800-60-20-19 – там допоможуть оформити заявку на екстрену медичну допомогу як термінову.

Чи можуть відмовити в госпіталізації

Лікарі «швидкої» або ж ваш сімейний лікар можуть вирішити, чи потрібна вам госпіталізація, або ви можете лікуватися в домашніх умовах. Через те, що лікарні бувають переповнені, медики можуть відмовити в госпіталізації. Але ви повинні пам‘ятати, що це незаконно. Тому вимагайте від лікаря офіційну відмову в госпіталізації, де будуть прописані пояснення всіх причин. Після цього можете дзвонити все на ту ж гарячу лінію.

Правда, пацієнти не можуть вибирати, в яку лікарню їх госпіталізують, тому що госпіталізація пацієнтів з COVID-19 відбувається тільки в спеціально визначені лікарні.
Є ще один нюанс для тих, хто хворий на коронавірус. Якщо вас госпіталізували, вас не зможуть відвідувати родичі, хоча такі права і є у всіх звичайних хворих.

Чи можуть зробити тест безкоштовноТак, тест дійсно можуть зробити безкоштовно. Лікар може направити до пацієнта, у якого є підозра на інфікування COVID-19 мобільну бригаду для взяття зразків для проведення ПЛР-тестування.
У приватній лабораторії тест на COVID-19 можна зробити і без призначення сімейного лікаря.

Які ще послуги можна отримати безкоштовно

Якщо пацієнт знаходиться на стаціонарному лікуванні, безкоштовно йому можуть провести необхідні лабораторні та інструментальні дослідження, наприклад, ЕКГ, аналізи крові і т.д. Також, якщо буде потрібно, пацієнта повинні підключити до апаратів ШВЛ (штучної вентиляції легенів) і ЕКМО (система штучного кровообігу і насичення крові киснем).

Також сімейний лікар може відправити пацієнта на комп‘ютерну томографію або рентген. Всі ці процедури входять в так званий «ковідний пакет». Якщо ж за надання таких послуг від пацієнта вимагають гроші, незважаючи на наявність направлення від лікаря, потрібно звернутися в контакт-центр Нацслужби здоров‘я по телефону - 1677.

В цілому, за інформацією НСЗУ на лікування одного «ковідного» пацієнта держава виділяє 45 тисяч гривень. І цю суму виділяють незалежно від того, пробув пацієнт в лікарні два дні або двадцять.

«Цих грошей абсолютно вистачає. Лікарні по Україні в середньому витрачають на одного пацієнта 35 тисяч гривень, тобто 10 тисяч ще залишаються невикористаними», – каже Андрій Віленський, тимчасово виконуючий обов‘язки глави НСЗУ.

Автор Анастасія Іщенко
Фото Unsplash

Читайте також – Щоб люди жили: професія - хірург