Вакцина від коронавірусу: хто розробляє і коли її чекати




Через коронавірус ось вже більше, ніж півроку, весь світ сидить на карантині. Прогнози фахівців не дуже втішні, кажуть, що інфекція буде набирати обертів, а пандемія піде на спад у двох випадках: коли перехворіє більшість населення планети або ж, коли винайдуть вакцину від COVID-19. Розповідаємо, хто займається розробкою вакцини і коли вона може з‘явитись.

Хто займається розробкою вакцини

Ще на початку епідемії коронавірусу в Україні, президент Володимир Зеленський пообіцяв виплатити мільйон доларів тим, хто винайде вакцину або ліки від COVID-19. Через деякий час з‘ясувалося, що в Україні розробкою вакцини ніхто не займається зовсім.
За даними ВООЗ у світі ведеться розробка більш 200 потенційних вакцин від COVID-19. Так, шукають рішення проблеми в багатьох країнах: США, Великобританії, Китаї, Ізраїлі, а Німеччина, Франція, Італія та Нідерланди створили альянс, щоб прискорити розробку. Всі вони по-різному підходять до розробки і знаходяться на різних етапах процесу.

Де тестують вакцину

Для того, щоб створити вакцину, потрібно не тільки багато ресурсів, але й чимало часу. Адже згідно з регламентом ВООЗ, до того, як вакцина надійде в широке виробництво, потрібно, щоб вона пройшла цілий ряд випробувань, включаючи три фази тестування на добровольцях. Ще до цього вакцина також проходить етап до клінічних досліджень.Великобританія однією з перших почала тестувати вакцину на людях. Так, ще в кінці квітня до першої фази випробувань залучили понад 800 здорових добровольців у віці від 18 до 55 років. Вакцину створили вчені з університету Оксфорда, і вони на 80% впевнені, що вона буде успішною.
У Німеччині також почали проводити випробування на людях в кінці квітня. Планувалося, що дослідження пройдуть в кілька етапів, де буде набиратися різна кількість добровольців. До того ж, в Німеччині ведеться розробка відразу декількох потенційних вакцин.
На початку вересня стало відомо, що в Німеччині будуть проведені клінічні випробування вакцини від коронавірусу SARS-CoV-2, розробленою німецькою фірмою BioNTech і її американським партнером, фармацевтичним виробником Pfizer. Інститут Пауля Ерліха вже схвалив відповідні випробування другої і третьої фази. До тестування хочуть залучити більше 30 тисяч добровольців. Якщо випробування пройдуть успішно, обидві фірми вже в жовтні планують подати заявку про допуск вакцини на ринок. А після цього, на ринок потрапить до 100 млн. доз до кінця цього року, а до кінця 2021 року планується виробити понад 1,3 млрд. доз вакцини.

У Китаї схвалили три вакцини проти COVID-19 для випробувань. Крім цього, китайська вакцина від COVID-19 в експериментах над тваринами продемонструвала стійкий захист проти вірусу. До слова, Китай став першою країною, яка запатентувала вакцину від коронавірусу ще в березні 2020 року.
Також тестують вакцину вже в Індонезії. У тестуванні, яке триватиме шість місяців, візьмуть участь 1620 добровольців. Ця вакцина також знаходиться на третій фазі клінічних випробувань і, якщо все пройде добре, країна планує виробити 250 млн. доз і випустити їх на ринок.

У США вакцину почали тестувати на людях ще в середині березня. Тут для проведення тестування відібрали тільки 45 добровольців. Правда, в США цим займається не держава, як в інших країнах, а приватні фармацевтичні компанії. Мільярдер Білл Гейтс в США зараз спонсорує сім найбільш багатообіцяючих проектів з розробки вакцини. Як пише видання Bloomberg, на думку Білла Гейтса, широкомасштабне виробництво вакцини зможуть розпочати лише протягом року.

Тестування проводяться і в інших країнах, але, коли вакцина побачить світ й хто першим її зробить, сказати складно. Проте, певні прогнози вже можна зробити.

Коли з‘явиться вакцина від коронавірусу

У Китаї вважають, що одна з вакцин може бути готова вже в вересні. Але більш реальні терміни - початок 2021 року.

Ентоні Фаучи, директор Національного інституту алергії та інфекційних захворювань США, впевнений, що ефективність і безпека однієї з вакцин буде доведена до першого кварталу 2021 року. Він додав, що до початку 2021 року є надія отримати пару сотень мільйонів доз.
Зараз за створенням вакцини женеться дуже багато країн і лабораторій, але в цьому питанні все повинно пройти ідеально, адже помилки можуть коштувати життів.

У Всесвітній організації охорони здоров‘я припускають, що вакцина від коронавірусу не буде масово застосовуватися щонайменше до 2021 року, незважаючи на те, що в багатьох дослідженнях вже помітний прогрес.

Автор Анастасія Іщенко

Інші новини та замітки