Допомога через Дію: тепер українці зможуть прижиттєво дати згоду на трансплантацію органів




Нещодавно президент України підписав зміни до низки законів, які зокрема дозволять дати згоду на забір органів для трансплантації у випадку смерті, через додаток «Дія». Така інформація буде повністю секретною для всіх, аж до моменту, коли пацієнту поставлять діагноз «смерть мозку».

Це справжнє диво та порятунок для сотень дітей та дорослих, чиє життя закінчиться без трансплантації. Зараз згоду за померлих дають їх родичі.

В Україні трансплантацію можна робити ще з 1999-го року. Довгий час, операції з пересадки органів, у нас були скоріше винятком, ніж усталеною практикою. Одна з основних причин — відсутність практики констатації смерті мозку. Лікарі мають вчасно зафіксувати момент, коли мозок уже мертвий. Далі проводять обстеження, чи немає певних протипоказань та чи придатні органи для пересадки. І тільки після цього починаються перемовини з рідними загиблих щодо їхньої згоди на пожертву органів. Для того, щоб врегулювати механізм трансплантації органів, наприкінці 2019 року Рада ухвалила новий закон «Про застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині». Згідно з новим законом, трансплантологічна діяльність має базуватися виключно на основі Єдиної державної інформаційної системи трансплантації органів і тканин (ЄДІСТ). Відповідно стати донором може кожен повнолітній, дієздатний громадянин України, він має за життя самостійно надати письмовий дозвіл або заборону вилучати органи після своєї смерті. Проте, таку заяву можна анулювати, подавши нову.

Лише за минулий рік в Україні провели 313 органних трансплантацій. Зокрема, вперше пересадили серце дитині. 15 трансплантацій нирок провели в Охматдиті. Міністр охорони здоров‘я України Віктор Ляшко, повідомив про створення розділу в «Дії» для заяви про донорство органів після смерті. За словами міністра, інформацію про таку заяву ніхто не зможе побачити, поки людина жива. Проте після смерті система автоматично генеруватиме картку потенційного донора в відповідному реєстрі.

«Коли ці роботи будуть завершені, ми розпочнемо інформаційну кампанію з популяризації донорства органів», – додав Ляшко.

На сьогодні всі трансплантації виконуються державним коштом. І це в рази дешевше ніж в інших країнах: у 2021 році Україна витратила на 545,7 млн. грн менше на програми лікування закордоном. Ці кошти були скеровані в українську медицину. А наші дітки тепер можуть отримати повноцінну допомогу світового рівня вдома.

Більше новин