Паніки й розпачу у лікарні немає, лише впевненість і абсолютна згуртованість: львівський кардіохірург розповів про роботу під час війни




Лікарі – це саме ті люди, які під час війни разом з військовими найбільше допомагають постраждалим людям. Коли половина країни страждає від окупантів, їхніх бомбардувань та авіаударів – лікарям часто доводиться працювати без вихідних та відпочинку. Віталій Петров, дитячий кардіохірург Першого територіального медичного об‘єднанні міста Львова, розповів нам про те, як змінилася його робота за час війни, які операції проводяться та чи всього вистачає лікарні.

Ми забезпечили повністю безкоштовне надання допомоги дітям з хворобами серця


Ми повністю погоджуємося з настановами керівництва нашої країни у тому, що ми повинні продовжувати робити те, що робимо найкраще. Тому ми продовжуємо свою роботу. Дитяча кардіохірургічна програма в нашій лікарні повністю працює, ми надаємо допомогу дітям будь-якого віку – від періоду новонародженості – та різної степені складності. Нам вдалося повністю забезпечити безкоштовне надання допомоги дітям з хворобами серця з будь-якого регіону України та з проблемами будь-якого ступеня складності. Це означає, що родини ні за що не платять. Є бачення і керівництва лікарні, і є залучені спонсори, різні благодійні організацій і волонтери, також є гуманітарна допомога з-за кордону – це все дозволило нам надавати повністю безкоштовно весь спектр допомоги.

Що змінилося під час війни – розширилася географія допомоги. Тому що, на жаль, через такі обставини, багато сімей з різних областей України знаходяться зараз у Львові, і ми надаємо практично через день допомогу сім‘ям з Одеської, Харківської, Дніпропетровської, Київської областей тощо. Ми надаємо допомогу всім, хто до нас звертається.

Наша лікарня особлива тим, що у нас завжди була співпраця з різними волонтерами та благодійниками і вона продовжується. Кількість різних недержавних програм, які долучаються до нашої лікарні постійно тільки збільшується. Це й українські, і іноземні партнери, які максимально нам допомагають.

В Україні зараз, на жаль, дійсно припинилося виробництво деяких медичних препаратів і це великий ризик. Ми використовуємо наші запаси ліків, а також нам допомагають з цим наші партнери – це вихід для нас.
Дійсно, завжди був брак донорів, ми завжди агітували за це, а іноді й самі лікарі були донорами крові та препаратів крові. Зараз прокинулася свідомість суспільства, також є дуже багато волонтерів, які здають кров різних груп, навіть рідкісних груп. І це величезна допомога лікарні, яка дозволяє безперебійно надавати допомогу.

В нас працюють усі лікарі, які є у штаті, окрім мобілізованих

В нашій лікарні є різні відділення, я, наприклад, займаюся саме дитячими серцями, але є профіль дорослої кардіохірургії, судинної хірургії і так далі. У нас багатопрофільна лікарня, де величезна кількість вузькоспеціалізованих відділень.

Та галузь, у якій я працюю – це дитяча кардіологія і кардіохірургія. Це діти з вродженими і деколи набутими хворобами серця і великих судин. Їх умовно можна поділити на такі групи як життєвозагрожуючі, там, де треба оперувати терміново у найближчі дні, інакше можуть бути найгірші наслідки. Це може означати, що дитину треба оперувати в перші дні життя після народження, інакше у неї просто немає шансів, і такі операції ми також виконуємо. Також є інша група – це інші вади, які не є життєвозагрожуючими, але все ж потребують того чи іншого втручання. Ці операції можуть робитися напівпланово, тобто у найближчі тижні чи місяці, або ж планово – там, де у нашому графіку є час для госпіталізації.
В нас працюють усі лікарі, які є у штаті, окрім мобілізованих, або тих, хто захотів допомагати нашим військовим медикам. Більше того, у нашій лікарні збільшується штат за рахунок тих лікарів, які тимчасово не можуть працювати у східних областях України, і вони приїхали до нашої лікарні. Наша лікарня є однією з найбільших на заході України, лікарі з інших регіонів працюють разом з нами. Тому, насправді, кількість лікарів, які цілодобово працюють, навіть збільшилася.

Складно рахувати, скільки операцій було проведено, але це щоденна робота. Операції проводимо самого різного ступеню складності. Та будь-яка операція на серці не може бути простою, тому що ціна помилки дуже велика.

Під час повітряних тривог ми продовжуємо операції

Пацієнтів та роботи справді стало більше, ніж було до війни, це відчувається. З однієї сторони пацієнтів дійсно більше, тому що, на жаль, у інших областях України пацієнти не завжди можуть отримати допомогу, тому вони шукають її тепер у Львові. Але з іншої сторони, ми маємо тенденцію, що пацієнти мають певні острахи, щоб лікуватися у лікарні і це не зовсім правильно, тому що це може вплинути на якість надання допомоги й на те, що допомогу пацієнту нададуть у більш пізній стадії, що буде погано для організму.

До нас транспортують дітей після бойових травм із сходу України. Такі пацієнти у нас є. Спочатку їм надається первинна допомога, стабілізують стан дитини, а далі, для більш експертного та планового лікування, їх транспортують уже до нашої лікарні. Де ми проводимо оперативне втручання.
І якщо навіть оголошено повітряну тривогу, то ми продовжуємо операції, бо не можна припиняти втручання, незалежно від того, чи є тривога чи ні. Насамперед необхідно завершити процедуру та надати допомогу. Якщо ж втручання ще не почалося, то, звичайно, в нашій лікарні є певні протоколи з евакуації, і ми їх дотримуємося. Є приміщення, сховища, куди ми евакуюємось.

Паніки й розпачу у лікарні немає. Є лише впевненість і абсолютна згуртованість. Жодних негативів і розпачів, ми долаємо це все, максимально надаємо допомогу й ми впевнені, що все завершиться виключно нашою перемогою!

Автор Анастасія Іщенко

Більше новин