Передвиборна благодійність: ефективність та небезпека




В Україні до сих пір проходять місцеві вибори. У різних містах і селах зараз вибирають як місцевих депутатів, так і міських і сільських голів. У Центральній виборчій комісії кажуть, що планують закінчити їх у березні 2021 року. Поки що, останні вибори призначені на 28 березня.

Вибори і особливо передвиборний процес серйозно впливають на благодійність в країні. Під час своїх передвиборчих кампаній багато політиків використовують благодійність, щоб досягти бажаного результату. Фонд Zagoriy Foundation презентував дослідження, в якому розповідає про те, як змінюється благодійність під час виборів, що допоможе відрізнити надійний благодійний фонд від такого, який був створений спеціально під вибори, і наскільки ефективна передвиборча благодійність.

Перед виборами зростає кількість благодійних фондів

Експерти кажуть, що в 2020 році передвиборна благодійність стала помітним явищем, адже раніше такого сплеску не було. А зараз замість концертів та інших публічних заходів частіше проводяться благодійні акції.

«Цьому є дві основні причини: по-перше, через епідемію COVID-19 та її впливу на економіку збільшився запит на благодійну та гуманітарну допомогу. По-друге, проводити звичну публічну агітацію (політичні концерти, зустрічі і т.д.) поки небезпечно через зростання захворюваності. Отже, команди кандидатів вдаються до альтернативних методів агітації», – сказано в дослідженні.Але ті фонди, які створюють під вибори називають «псевдоблагодійними», тому що вони орієнтовані на залучення голосів виборців, а не на безкорисливу допомогу.
У цей час не тільки створюються нові фонди, а й деякі з уже існуючих починають працювати на того чи іншого політичного кандидата.

Більшість експертів чітко розділяють благодійні фонди на передвиборні і ті, що діють постійно. Учасники дослідження перераховують розпізнавальні ознаки передвиборних фондів:

• політична ангажованість;
• прив‘язка до імені кандидата або партії;
• активна піар-складова;
• активність тільки в передвиборний період;
• відсутність постійного бачення, місії та цінностей;
• несистемна робота;
• єдине джерело фінансування;
• непрозора діяльність.

Також, опитані експерти розповідають, що передвиборні благодійні фонди концентруються в основному на декількох видах допомоги:

• гуманітарна допомога: продуктові набори, медикаменти, іграшки;
• будівництво дитячих і спортивних майданчиків, облаштування просторів, парків;
• організація свят, фестивалів;
• допомога дитячим будинкам, школам, дитячим садам;
• допомога у протидії COVID-19 (особливість останньої виборчої кампанії);
• екоактівність, освітні та культурні ініціативи.

Головна мета таких фондів і їх допомоги - отримати якомога більшу підтримку виборців і, при цьому, витратити якомога менше грошей.

Ефективність передвиборної допомоги сумнівна

Експерти відзначили, що допомога, яку надають передвиборні фонди - неефективна через цілу низку причин.
По-перше, це разова допомога, яка не вирішує соціальні проблеми, а тільки приглушує їх. Наприклад, є люди з серйозними хворобами, які регулярно потребують дорогих ліків. Передвиборні фонди допоможуть їм тільки один раз, але не будуть регулярно закуповувати необхідні медикаменти.
По-друге, передвиборна благодійність не проводить моніторинг того, що відбувається з людиною після отримання допомоги. Тобто чи потребує вона ще в чогось, наскільки корисною виявилася для неї ця допомога.
По-третє, дуже часто передвиборча благодійність непродумана, вона орієнтована більше на швидкий і медійний ефект.

До того ж, опитані представники благодійних фондів називають таку допомогу неоднозначною з моральної точки зору. Адже вона спрямована на отримання вигоди, а не на те, щоб дійсно допомогти нужденним. Правда, варто відзначити, що третина опитаних кажуть - будь-яка допомога краще, ніж її відсутність.

«Передвиборна допомога може бути ефективною, якщо вона передбачає досягнення тривалого ефекту і реалізована з урахуванням реальних потреб суспільства», – сказано в дослідженні.

Як передвиборча допомога впливає на благодійність

Через те, що передвиборчі благодійні фонди переслідують корисливі мотиви, у людей може скластися враження, що всі благодійні фонди та організації такі.

«Головна проблема - передвиборча благодійність може підірвати довіру до благодійних фондів, які діють на постійній основі», – написано в дослідженні.

Крім того, в період перед виборами люди можуть звикнути до того, що їхні потреби задовольняються «тут і зараз», тобто швидко і в бажаної для них формі. Тоді як класичний благодійний фонд працює за іншими принципами і часто обмежений у ресурсах та можливостях. Тому передвиборна благодійність викликає в суспільстві зростання розчарування в благодійності в цілому.

Автор Анастасія Іщенко
Фото Pixabay, Unsplash

Інші новини та замітки