Перша трансплантація нирки дитині в Охматдиті




Днями на базі НДСЛ «Охматдит» було успішно проведено ниркову трансплантацію 12-річній дівчинці з Харківщини. Донором органа став її тато. Ця подія - ще один крок, що наближає Україну до повної трансплантаційної незалежності, яка цілком можлива вже в найближчі три роки.

За інформацією МОЗ щорічна потреба в операціях із трансплантації в Україні - до 5000. Донедавна майже всі ці люди повинні були чекати кілька років, поки їм зроблять операцію за кордоном, і лише близько 100 подібних операцій робили в Україні. Півтора року тому МОЗ досягло законодавчих змін, які дозволили запустити програму трансплантації в Україні. Охматдит - один із 38 закладів, де роблять такі унікальні операції.

«Наразі наша держава виділяє 1,2 млрд грн. на операції з трансплантації за кордоном, ми вкладаємо кошти в медичні системи інших країн, у зарплати їхнім лікарям - Білорусь, Індія, Туреччина, маючи в себе вдома такі ж можливості, маючи медичних працівників, які є найкращими у світі. Просто треба створити їм умови. Якщо порівняти вартість транcплантації за кордоном – там такі операції набагато дорожче коштують, інколи в 3-4 рази. За ту ж суму ми можемо врятувати набагато більше життів, якщо будемо оперувати в Україні», – зауважив на брифінгу 25 березня міністр охорони здоров’я Максим Степанов.

На сьогодні загалом ухвалено понад 30 нормативних документів для врегулювання роботи галузі. Найголовніші з них – постанова Уряду щодо біоімплантів і пересадки шкіри та постанова про єдиний аеромедичний простір для допомоги в перевезенні органів для трансплантації.

Охматдит останні три роки активно готувався, відправляв лікарів на закордонні стажування, аби трансплантації нирок в головній дитячій лікарні країни стали реальністю. 11 березня (символічно, Всесвітній день нирки) 2021 року – історичний день для закладу і для країни в цілому. Відтепер НДСЛ «Охматдит» готовий ставити подібні операції з трансплантації нирок (як родинні, так і посмертні) на потік. Лише в його стінах на трансплантацію нирки чекають понад 30 дітей. Важливо те, що за кордоном така операція коштує близько 65 тисяч доларів, в Україні ж - безкоштовно, держава усі витрати взяла на себе. Більше того, у найближчих планах лікарів Охматдиту – операції з трансплантації печінки. На них вже чекають близько 15 діточок. Ще одна напрочуд гарна новина – Міська дитяча клінічна лікарня Львова отримала ліцензію на трансплантацію органів та паліативну допомогу.
За інформацією Львівської міської ради Міська дитяча лікарня веде дотрансплантаційну підготовку дитини та післятрансплантаційне спостереження. На жаль, саму трансплантацію, у зв’язку з недосконалим українським законодавством, до минулого року проводили за кордоном (Бельгія, Варшава). Але відтепер вже готові проводити такі трансплантації й безпосередньо на базі лікарні. Це означає, що Львів стане першим осередком західної України, в якому почнуть проводити такі надважливі дитячі операції.

Також 26 березня 2021 року в НДСЛ «Охматдит» Олександром Лисицею та його командою була проведена шоста трансплантація кісткового мозку від неродинного донора, та друга в 2021 році. 11-місячний українець отримав свій шанс на життя вдома, в Україні. Як повідомляє Український реєстр донорів кісткового мозку донора знайшли у світовому реєстрі. Ним стала дівчина з Польщі, яка одразу ж зголосилася допомогти своєму «генетичному близнюку». «Поможеш, бо можеш. Бо маєш це в генах».

Отож, й надалі слідкуємо за подіями в трансплантаційній галузі і сподіваємося, що будемо інформувати лише гарними новинами!

Автор Катерина Стебельська

Інші новини та події