Перше в світі кіберсерце: «міст до трансплантації»




Перше в світі штучне серце Aeson heart розробила французька компанія Carmat. Цей винахід стане тимчасовою заміною для тих пацієнтів, які очікують операції на серці. Розповідаємо, як працює кіберсердце, кому воно допоможе і скільки буде коштувати.

Хто розробив штучне серце

Штучне серце розробила французька біомедична компанія Carmat. Сама компанія була заснована ще в 2008 році хірургом Аленом Карпентье і ракетобудівною компанією Matra Defence. На даний момент найбільшим акціонером компанії з часткою 13,2% є Airbus Group, ще 5% володіє Карпентье.

У компанії відзначили, що найбільшою складністю стало отримання дозвільних документів на продаж. Так, їм знадобилося для цього 10 років і це стало рекордом серед складних медичних розробок. Проте, європейський регулятор вперше видав ліцензію на продаж штучного серця. Ця ліцензія дозволить компанії продавати свою розробку в країнах-членах Європейського Союзу.

Розробка штучного серця тривала 27 років. У 1993 році хірург і винахідник серцевих клапанів Ален Карпентье запропонував цей проект французькому промисловцеві Жан-Люку Лагардре. Промисловець передав в розпорядження Карпентье кілька лабораторій та інженерів зі своєю ракетною компанії Matra. Через деякий час дослідження тільки розширювалися, а кілька лабораторій переросли в цілу компанію.

Як працює кіберсердце

Штучне серце імітує функції справжнього і складається з протеза, зовнішнього устаткування, в тому числі батарей, і пульта медичного обслуговування для відстеження його роботи.
За допомогою зовнішньої частини апарату медики можуть управляти протезом і стежити за його роботою. Консоль важить трохи менше 5 кілограмів і може автономно працювати до 4 годин. Тому, таке серце не призначене для постійного використання.
Безпосередньо сам протез включає в себе чотири біологічних клапана, що полегшують кровоток, два шлуночка, два мікронасоса і вбудовані датчики. Розмір протеза відповідає розміру справжнього серця дорослої людини. Тому апарат підходить 75% чоловіків і 25% жінок. Для інших розробники обіцяли сконструювати більш компактні моделі.

Кому допоможе винахід

Штучне серце необхідно виключно для того, щоб підтримувати пацієнтів перед операціями з пересадки серця. У компанії пояснюють, що штучне серце ставлять за показаннями «міст до трансплантації» (BTT - bridge to transplantation). Воно допомагає кандидатам на пересадку серця дочекатися своєї черги, а сам апарат тимчасово виконує всі функції серцевої помпи.

Гендиректор Carmat Стефан Піа заявляв, що, як мінімум 2000 пацієнтів в п‘яти європейських країнах (Франції, Німеччини, Великобританії, Італії та Іспанії) знаходяться в черзі на пересадку, але не всі дочекаються трансплантації. Справа в тому, що виживання при серцевій недостатності становить менше 50% протягом п‘яти років. Від неї страждають не менше 26 млн. чоловік, а новий орган отримують тільки 5500 пацієнтів на рік.
Тому в компанії в першу чергу сподіваються забезпечити штучними серцями найбільш нужденних – 5% пацієнтів з термінальною стадією серцевої недостатності.

Коли штучне серце стане доступним

Відомо, що першими купити кіберсердца зможуть жителі Німеччини та Франції. Але орієнтовно винахід почнуть продавати вже в другому кварталі 2021 року. Аналітики впевнені, що штучне серце має величезний потенціал, так як в ньому має потребу безліч людей по всьому світу.

Вартість системи штучного серця становить від 150 тисяч доларів. За попередніми прогнозами, до 2030 року штучне серце може приносити компанії 700 млн. доларів щорічно.

Автор Анастасія Іщенко

Читайте також: СМА: вирок без надії?