Рада прийняла новий законопроект про реабілітацію: що зміниться




Нещодавно, у Верховній Раді в першому читанні прийняли законопроект про реабілітацію осіб з обмеженнями життєдіяльності. Розповідаємо про головні зміни, які пропонуються в новому документі.

Реабілітація в світі

Так, за даними Всесвітньої організації охорони здоров‘я, більше 1 мільярда людей у світі мають будь-яку форму інвалідності. І більшість з них потребують різноманітних реабілітаційних послуг.

Від 110 мільйонів (2,2%) до 190 мільйонів (3,8%) людей 15 років і старше відчувають значні труднощі у функціонуванні. Більш того, показники інвалідності зростають у зв‘язку зі старінням населення і зростанням тягаря хронічних порушень здоров‘я.
У ВООЗ вважають, що в світі існують серйозні проблеми з реабілітаційними послугами та працюють над тим, щоб наростити масштаби реабілітації на рівні окремих спільнот.

Варто уточнити, що реабілітація - це комплекс заходів, необхідних в тих випадках, коли людина стикається або може зіткнутися з функціональними обмеженнями в повсякденній діяльності через старіння або проблеми зі здоров‘ям, включаючи хронічні захворювання або розлади, фізичні або психічні травми.

Реабілітаційні заходи можуть бути самими різними: від хірургічного втручання до психологічної допомоги. Але всі вони спрямовані на те, щоб пом‘якшити негативний вплив того чи іншого захворювання на психічний або фізичний стан людини.

«Під час проведеного в 2018 році дослідження було встановлено, що у всіх регіонах світу існують незадоволені потреби в реабілітаційних послугах, а в ряді країн понад 50% людей мають потребу в реабілітації і не отримують її», – наголошується в звіті ВООЗ.
Що з реабілітацією в Україні

В Україні станом на початок 2019 року, налічується 2,6 млн осіб з інвалідністю, з них 161 тисяча дітей, більшість з яких потребують реабілітації.

Але у нас в країні рівень реабілітаційних заходів також залишає бажати кращого, та й законодавство в цій сфері не оновлювалося досить давно. У новому законопроекті пропонується ряд певних змін.

У пояснювальній записці до законопроекту сказано, що відповідно до чинного законодавства України реабілітаційна допомога забезпечується тільки тим особам, у яких вже є стійкі розлади функцій організму. Тобто реабілітацію пропонують вже тоді, коли нічого не можна відновити.
Відзначається, що такий підхід був сформований ще за радянських часів і не відповідає головним вимогам європейських директив і світовим вимогам надання реабілітаційної допомоги. Тому зараз вся реабілітація в Україні зводиться до одноразових послуг та процедур, які отримують люди з інвалідністю. Відсутність комплексного підходу і стало однією з головних проблем української системи.

У новому законопроекті з‘явилося поняття «особа з обмеженням життєдіяльності», також з‘явилися розшифровки того, що таке реабілітація, реабілітаційна допомога і послуга, яких раніше не було в основах законодавства України про охорону здоров‘я.
Крім цього, з‘явився перелік фахівців з реабілітації. До того ж, буде передбачена окрема процедура обов‘язкового ліцензування господарської діяльності в сфері надання реабілітаційних послуг.

У законопроекті тепер є норма про те, що реабілітаційна допомога в сфері охорони здоров‘я надається за рахунок бюджетних коштів в реабілітаційних установах, закладах охорони здоров‘я з реабілітаційним відділенням або підрозділом й інших суб‘єктів господарювання.

Також, документ запроваджує біопсихосоціальну модель, яка буде враховувати не тільки біологічні і фізіологічні чинники тієї чи іншої людини, але і психологічні і соціальні теж.
З‘явиться тєлєреабілітація - можливість надання реабілітаційних послуг за допомогою дистанційних засобів зв‘язку.

До того ж, важливий крок - надання реабілітаційних послуг на всіх рівнях медичної допомоги, в тому числі і на первинному, де вона зараз відсутня.

В цілому, можна сказати, що законопроект просто наближає українське законодавство до європейських норм, тому говорити про те, що він відразу ж виправить всю ситуацію з реабілітацією в Україні - не доводиться. До того ж, в законопроекті немає чітких інструкцій, де було б прописано, як будуть впроваджуватися пропоновані нововведення, і хто за це буде відповідати.

Автор Анастасія Іщенко
Фото Unsplash, Pixabay

Читайте такожБагата благодійність