Скасування планових операцій в Україні: навіщо це потрібно і які ризики




З листопада в Україні скасували проведення планових операцій. Сталося це через те, що всі регіони і області тоді потрапили в «червону» і «помаранчеву» зону, що спричинило за собою посилення карантинних обмежень. Ми розповідаємо про те, які операції скасували в Україні, скільки це триватиме і які є винятки.

Чому скасували операції

Планові операції і госпіталізації в країні заборонили з 9 листопада. Про це повідомив головний санітарний лікар Віктор Ляшко. Він сказав, що лікарні прийматимуть тільки ургентних хворих і виключно хворих з коронавірусною хворобою, тому що ситуація вкрай напружена не тільки в Україні, а й в усьому світі.

До слова, операції заборонили тільки в державних і комунальних лікарнях, а ось на приватні клініки заборона не поширюється.

В уряді таку ініціативу пояснили тим, що люди, які проходять підготовку до операцій і лежать в лікарнях, зараз можуть заразитися коронавірусом. Також відзначили, що такі обмеження допоможуть зменшити навантаження на лікарів.Які є винятки

По-перше, варто відзначити, що мова йде тільки про заборону планових операцій, тобто ургентні (невідкладні) операції проводять, наприклад, якщо людині терміново потрібно видалити апендикс, цю операцію спокійно проведуть.

У забороні також є такі винятки:
- медична допомога при ускладненому перебігу вагітності і пологів;
- медична допомога вагітним, породіллям, новонародженим;
- медичну допомогу пацієнтам з онкологічними захворюваннями;
- паліативна медична допомога в стаціонарних умовах;
- планова медична допомога медустановами національного рівня, які надають високоспеціалізовану допомогу;
- невідкладні і термінові заходи по госпіталізації, якщо в результаті їх перенесення (відстрочення) існує значний ризик для життя або здоров‘я людини.

Нагадаємо, що до планових відносяться операції з видалення грижі, доброякісної пухлини, при жовчнокам‘яній хворобі і т.д.

Що робити, якщо операція знадобиться

Люди, які готувалися до планових операцій спостерігаються у лікарів. Лікарі ж, в свою чергу, повинні визначити, чи не буде ризиків для здоров‘я людини, якщо відкласти операцію на деякий час. Якщо ж ризики є, операцію повинні провести. У відповідній постанові Кабміну сказано, що операції проводять тоді, коли відстрочка лікування може погіршити прогноз.

Які є ризики у скасуванні операцій
Але така ініціатива може бути дуже небезпечною. Віктор Сердюк, президент Всеукраїнської ради захисту прав та безпеки пацієнтів, розповів нам в коментарі, що в Украні ніхто не вважав ймовірність зараження, але згідно з даними Головного санітарного інспектора Польщі, від 30 до 50% заражень коронавірусною інфекцією відбувається в лікарні, тому український уряд міг би вступити в діалог з населенням та медиками, привести міжнародну статистику і попросити людей не звертатися в лікарні без гострої необхідності.

«Чисто по-людськи керівництво країни могло звернутися до населення і розповісти, що лікарні - місце концентрації зараження, попросити без серйозної потреби їх не відвідувати. Могли б порадити консультуватися зі своїм лікарем і переносити операції тільки в тому випадку, якщо немає ризиків для здоров‘я»,каже Віктор Сердюк.

Він додав, що, якщо банальні, на перший погляд, грижа або камені в жовчному міхурі не оперують в плановому режимі, то може наступити загострення, наприклад, обмеження грижі. Через це, показник летальності збільшується, так при гострої кишкової непрохідності та гнійному холециститі до 20-25%, тобто кожен п‘ятий може померти. У той же час, за його словами, смертність від ковіду становить 1%. Якщо є грижа, з нею можна ходити не один рік, планову операцію можна зробити навіть під місцевим наркозом. Але якщо не оперувати вчасно, потім може бути обмеження і операція стане куди більш небезпечною.

Автор Анастасія Іщенко

Інші новини та замітки