5 нефінансових інструментів благодійництва




У нас часто запитують: «Як ще, крім фінансової допомоги, можна допомогти фонду?». В Уфонді ми називаємо це - нефінансові ресурси філантропії. І щоб розібратися в цьому і відповісти на дане питання, ми підготували колонку з п‘ятьма основними нефінансовими інструментами НКО і способами ефективної роботи з ними.

Pro bono

Одним з перших нефінансових інструментів в НКО можна назвати pro bono послуги, причому вони можуть бути надані як у рамках компанії, так і за її межами. Цей інструмент легко використовувати: він дає можливість брати участь у благодійності вузькопрофільним спеціалістам (IT фахівцям, юристам, фінансистам, кадровикам і так далі). З одного боку, pro bono послуги є досить універсальним інструментом, оскільки формат підходить багатьом компаніям. З іншого боку, вузькопрофільні фахівці щодня реалізують свої компетенції на роботі і часто хочуть змінити сферу діяльності, займаючись волонтерством. Тобто, умовно кажучи, робити не консультаційну допомогу НКО за частиною фінансової звітності, якщо волонтер є бухгалтером за професією, а робити інші речі, не пов‘язані з основною роботою при цьому беручи участь в соціально значимої діяльності. Але, працюючи з волонтерами, ми намагаємося донести до них думку про те, що багаторічні професійні навички можуть принести більше користі НКО, ніж, наприклад, подієве волонтерство, розуміючи, що людям хочеться переключитися з основної роботи на щось інше.

In-kind
In-kind підтримка НКО - це ще одна форма допомоги нефінансовими ресурсами. Чим може допомогти формат In-kind? Донор надає приміщення, обладнання (екрани, ноутбуки і так далі). Таким чином, НКО не треба платити за оренду офісу, обладнання, надання чаю-кави учасникам круглого столу. Ці речі досить ресурсомісткі. Порахуйте, у скільки б вам обійшлося проведення заходу без допомоги In-kind-партнерів. У два-три рази дорожче. Інший приклад - надання продукції компанії для проведення заходів: благодійні базари, спортивні заходи. Так, якщо компанія виробляє мило, або чашки, то ця продукція може бути пожертвувана НКО для подальшої реалізації в рамках заходу з тим, щоб зібрані гроші пішли на програмну діяльність НКО або на її статутні цілі. Те ж саме - зі спортивним інвентарем, якщо захід спортивний.

Вузькоспеціалізована допомога НКО
Наприклад, в проведенні аудиторського звіту. Ви можете заплатити гроші компанії, а можете скористатися послугами безкоштовно, якщо аудиторська компанія хоче вам допомогти. НКО простіше звітувати перед донорами або іншими зацікавленими особами, маючи на руках аудиторський висновок. Діяльність організації стає більш прозорою, так як вона, ця діяльність, стає перевіреної зовнішнім, незацікавленим учасником професійного ринку. По суті це - pro bono, але виявляється ця послуга не конкретною людиною, а компанією і по її вирішенню. В цьому і є відмінність від прикладів, наведених вище.

Інфраструктурна підтримка фандрайзингових зусиль
Проведення зустрічей, забігів, аукціонів, різдвяних свят - це комплекс заходів, на яких можна отримати підтримку нефінансового характеру. Заощаджені на організації заходу кошти можна направити на основну діяльність НКО. До речі, мова йде не тільки про заощаджені гроші, а й волонтерських зусиллях, наприклад. Оскільки організацією заходу можуть займатися співробітники компанії, в той час як волонтери будуть залучені в основну діяльність організації.
Що мається на увазі: у фонді волонтери компанії можуть надавати допомогу як наставники або тренери, радники по бухгалтерії, IT-фахівці, викладачі, - за багатьма напрямками. А коли НКО проводить фандрайзингової захід, то волонтери можуть увійти в комітет його по підготовці (підготовчий етап іноді може займати до півроку, залежно від масштабу) і працювати на самому майданчику під час проведення заходу. Така системна підтримка роботи НКО за різними напрямками допомагає істотно мінімізувати витрати.

Правила корпоративного волонтерства
І останні два моменти, на які б ми хотіли звернути увагу:

Коли ми говоримо про волонтерство в рамках корпоративного формату, потрібно завжди пам‘ятати про дотримання принципу добровільності. Для всіх учасників процесу буде краще, якщо 3 людини від компанії стануть волонтерами добровільно, ніж 50 осіб - «з під палки».

І друге - будь-яка волонтерська допомога, від разової до системної, є доповненням до фінансової. Волонтерської допомогою можна замінити гроші. Тільки при наявності фінансів НКО може реалізувати свою місію, хоч в довгостроковій, хоч в короткостроковій перспективі. Заміна грошей на волонтерську допомогу в роботі НКО можлива, але така модель нестійка і може добре працювати в діапазоні 6-9 місяців. І про це потрібно пам‘ятати завжди.

Приєднуйтесь до команди Уфонду. Заповніть просту онлайн-форму за посиланням