Благодійність під час карантину: як живуть і працюють фонди




Ось вже більше місяця Україна сидить на карантині через коронавірус. Такий затяжний і масовий карантин вплинув на все: безліч людей залишилося без роботи, а економічна криза і зовсім не за горами. Благодійні фонди та організації теж, на жаль, потрапили під удар коронавіруса. Ми поспілкувалися з волонтерами та співробітниками з різних організацій і розповідаємо, як карантин вплинув на їх роботу.

БФ «Таблеточки»

В’ячеслав Биков, виконавчий директор БФ «Таблеточки», розповідає, як карантин змусив всіх працювати в турборежимі. Коронавірус - смертельно небезпечний для онкохворих дітей, тому завдання фонду в цих умовах захистити їх від додаткової загрози.

«Ми не припинили жодної зі своїх програм допомоги онкохворим дітям, при цьому стали підтримувати державу в боротьбі з коронавірусом. 1 100 000 гривень - на таку суму з початку карантину благодійний фонд «Таблеточки» допоміг українським лікарям і пацієнтам. Майже 800 000 грн. з цієї суми - це витрати на засоби захисту для медиків в регіональних дитячих онковідділеннях. Лікарні отримали: респіратори, одноразові рукавички, халати, захисні костюми і окуляри, дезінфікуючі засоби. Лабораторія «Охматдиту» отримала 100 ПЛР-тестів на коронавірус», – говорить Биков.

Також, благодійний фонд «Таблеточки» залучив допомогу компанії «Роберт Бош Лтд» для оплати ремонту шести апаратів штучної вентиляції легенів в «Охматдиті». На жаль, маски, рукавички, антисептики закінчуються дуже швидко, а коштують зараз більше, ніж зазвичай. Тому фонд «Таблеточки» не припиняє збір.

«Варто додати, в рамках боротьби з COVID-19 Фонд «Таблеточки» організував безкоштовне онлайн-навчання для медиків. На тренінгу лікарі з усієї України, вчилися ефективно комунікувати з пацієнтом. А саме - освоїли навик переконувати, який знадобиться їм прямо зараз, під час пандемії коронавіруса. Наприклад, банально, «як переконати пацієнта мити руки або носити захисну маску в громадських місцях», – зазначив Биков.

Він додає, що зараз закриті кордони і фокус влади на коронавірус не дають пересуватися не тільки пацієнтам, але і лікам. Биков каже, що допомагати стало складніше, тому, як ніколи важливо радіти тим перемогам, яких вони досягають. Завдяки їх благодійникам та волонтерам:

• вони змогли викупити життєво необхідні ліки в закордонних аптеках;
• вони змогли відремонтувати 7 ШВЛ в Охматдиті;
• вони змогли забезпечити лікарів в підопічних відділеннях засобами захисту на 1 млн грн;
• вони приєдналися до проекту Убер «Лікарі на роботі»;
• вони стали партнером Ciklum в проектах, спрямованих на допомогу лікарям і нашим підопічним під час пандемії.

«Допомоги менше не стало, хоча отримати її стало складніше. Наші партнери - компанія Ciklum виділили 2,5 мільйона гривень на боротьбу з коронавірусів і дитячим раком. Кожен день 10 нових людей підписуються на регулярну допомогу підопічним фонду «Таблеточки», – зазначив Биков.

Він додав, що з моменту оголошення карантину вони перейшли на дистанційну роботу і тепер зустрічаються з колегами тільки онлайн, а всі питання вирішують по телефону.

«Щоб підігріти бойовий дух співробітників в ізоляції - організували всередині компанії конкурс «Майстер-шеф». Кожен день викладаємо фото своїх страв, хто до закінчення карантину набере найбільше лайків, отримає книгу Джеймі Олівера. Щоб розважити дітей в ізоляції, ми організували міні-проект в нашому Інстаграмі, який називається «Казка із зіркою». Відомі мами і тата, в прямому ефірі читають казки, приєднатися може кожен. Також, придумали корисну розвагу і для дорослих. Ізоляція підштовхнула нас до створення рубрики «Пігулки у лікаря». Замість того, щоб шукати відповіді в інтернеті або на форумах, наші підписчики в Фейсбук можуть отримати їх в онлайн-кабінеті у кваліфікованого фахівця. Щоп’ятниці о 18:00 в прямому ефірі на нашій сторінці Фейсбук лікарі відповідають на питання, які хвилюють наших підписчиків. Наприклад, «Чи можна робити щеплення в період пандемії?», «Як зміцнити імунітет в ізоляції і протистояти вірусам», – підсумував Биков.

БФ «Помагаєм»

Директор БФ «Помагаєм» Катерина Гавриленко розповідає, що їх фонд вже понад 10 років надає допомогу важкохворим діткам до 18 років Дніпра і області, підтримує лікарні, допомагає прийомним сім’ям та дитячим будинкам сімейного типу.

«За цей час ми реалізували проектів на суму понад 75 млн грн, допомогу отримали понад 30 000 чоловік. Постійно діючих проектів у фонді 10, активних зборів щомісяця близько 60. І в той же час ми дуже чуйно стежимо за тим, що відбувається в суспільстві. Так, ми оперативно включилися в допомогу переселенцям у 2014 році, а в березні 2020 року в підтримку лікарів захисними засобами, оснащення лікарень і забезпечення медикаментами та продуктами тих, хто страждає фінансово від карантинних заходів. Зараз як ніколи важлива посильна і регулярна допомога наших партнерів і постійних жертводавців. Тільки так ми зможемо пройти цей непростий час з користю для наших підопічних. Поки спостерігаємо невелике зменшення», – говорить Гавриленко.

Вона додала, що вони також працюють віддалено, освоюють нові програми для нарад онлайн та іноді приїжджають до офісу для важливих справ - розвозки та відправки продуктів, засобів гігієни та ліків підопічним сім’ям, а також захисних засобів для лікарень.

БО «Спасибі» (Одеса)

Анна Здоровенко, керівник БО «Спасибі» розповідає, що зараз вони працюють дистанційно, а з волонтерами на зв’язку щодня, в робочій групі в Вайбері.

«Іноді доводиться їздити в аптеку, до лікарні - виключно по важливості ситуації. В решті з підопічними, яким ведуться адресні збори, ми на зв’язку в Вайбері, по телефону. Постійно з ними спілкуємося, щоб їх підтримувати морально, оскільки їм подвійно важче зараз», – каже Анна Здоровенко.

У фонді додають, що кількість пожертвувань на допомогу підопічним значно знизилося, люди діляться на тих, хто:
- жертвує на ШВЛ і засоби захисту;
- хто залишився без роботи і просто не має можливості допомагати;
- тих, хто має можливість допомагати, але притримує свої фінанси на випадок фінансового апокаліпсису;
- і тих, хто залишився і продовжує допомагати адресно;

«Також скоротилися можливості фонду, ми не можемо проводити акції в громадських місцях для залучення допомоги людей, як це робили раніше; ми не можемо проводити благодійні ярмарки, на яких обмінювали на пожертвування випічку і вироби ручної роботи, як це було раніше; наша благодійна програма «Ниточки добра» паралізована, оскільки має на увазі збір допомоги в скриньки в місцях масового скупчення людей (аптеки, магазини, розважальні центри). Благо аптеки «СІТІМЕД» працюють і це, здається, одна з тих ниточок на якій ще ця програма тримається і збирає допомогу для наших підопічних. Ми втратили можливість звертатися на фірми і підприємства за допомогою, оскільки всі вони переживають не менш складний період, або їх увага спрямована на боротьбу за здоров’я країни і своїх сімей. Ми не можемо залишити без допомоги тих, хто сподівається на нашу підтримку і зайнятися актуальною темою коронавіруса, більшість наших підопічних без нашої допомоги загинуть або стануть людьми з глибокою інвалідністю - це без перебільшення», – кажуть у фонді.

БФ «Кожен може»

Марина Лисак, співзасновниця й директорка фонду «Кожен може», розповідає, що їх фонд виріс з волонтерської ініціативи в 2014 році, відразу після подій на Майдані.

«Ми вирішили займатися найбільш уразливими: це діти з інвалідністю та люди похилого віку з інвалідністю, які постраждали від війни в Україні. Під опікою фонду більше 40 сімей де є діти з важкою формою інвалідності (ДЦП, СМА, незрячі). Всі ці сім’ї постраждали від війни в Україні. Фонд на зв’язку з кожною родиною - знаємо, як вони живуть, які успіхи у дітей. В рамках проекту «Експедиція на Схід» робимо гостьові візити в родини. Допомагаємо оплатити дітям операції, реабілітації, медикаменти. Проводимо для дітей великі зустрічі, робимо подарунки на дні народження і свята. Також, під опікою фонду 34 пенсіонера-переселенця з інвалідністю. Більшість з них самотні. Ми системно підтримуємо їх ліками, сертифікатами на продукти. Влаштовуємо для них зустрічі з психологом та цікаві події. Під час карантину всі масові заходи, планові операції і реабілітації перенесені. Так що зараз ми сфокусувалися на допомозі ліками і забезпеченні продуктами і речами першої необхідності сімей, які перебувають у скрутному становищі», – каже Марина Лисак.

Вона також додала, що їхні підопічні дуже серйозно поставилися до ситуації з коронавірусом, всі вони мають інвалідність - значить знаходяться в групі ризику. Тому для літніх підопічних під час карантину волонтери привозять продуктові кошики майже на 9 кілограмів - це крупи, масло, овочі, фрукти та інші необхідні продукти.

«У цей період літнім людям може знадобитися ще більше ліків, адже деякі з них сильно нервують, у них відбуваються панічні атаки, загострюються хвороби. Тому зараз ми посилено збираємо кошти на медикаменти для літніх підопічних. Тим, хто живе не в Києві, ми відправляємо продукти і ліки «Новою Поштою». На щастя, ми учасники проекту «Гуманітарна пошта України» від «Нової Пошти», тому можемо безкоштовно відправляти посилки - для фонду це неймовірна підтримка. Під час коронавіруса у третього сектора збільшилася кількість витрат і викликів, тому що зараз волонтери та благодійники активно підтримують лікарні. Але ми не маємо права забути про наших підопічних, яким ми допомагаємо. На щастя, кількість пожертвувань на актуальні проекти нашого фонду істотно не зменшились. У фонді ми продовжуємо активно працювати, але управління проектами на час карантину повністю перейшло в онлайн. Ми мінімізували контакти серед команди - поки зустрічаються тільки волонтери під час розвезення продуктів», – зазначила Марина Лисак.

БФ «Дніпровський світоч»

Голова правління БО БФ «Дніпровський світоч» Олексій Садовник розповідає, що ситуація з коронавірусом доставила роботі фонду масу незручностей.

«Складнощі з’явилися і в спілкуванні з благодійниками, і з одержувачами нашої допомоги - дітьми без батьківського піклування. І те й інше практично паралізовано через карантин. Стали неможливі наші особливі заходи: благодійні обіди, свята для дітей в кафе, на пароплаві, в цирку і т.д. Користуємося тими каналами спілкування, які залишилися - банківські, інтернет, телефонні системи зв’язку. Ми навіть придумали спосіб допомоги сім’ям з дітьми під опікою - компенсація придбаних продуктів за чеками з магазину. Всі інші питання (бухгалтерія, звіти, наради) можливо вирішувати в електронній формі», – каже Садовник.

Він додав, що пожертвувань в цей період стало дійсно менше - багато хто не працює, зайняті своїми проблемами і т. д.

«Ми працюємо дистанційно, все спілкування з волонтерами, працівниками, підопічними, колегами, співробітниками соціальних служб, тільки в електронному режимі. Благодійникам, які бажають нам допомогти продуктами та речами, рекомендуємо скористатися послугами експрес-пошти», – підсумував Садовник.

Український фонд «Благополуччя дітей»

Тетяна Басюк, виконавча директорка Українського фонду «Благополуччя дітей», каже, що всім колективом вони прийняли рішення перейти на віддалену роботу ще на тому етапі, коли це мало характер рекомендації.

«Тема безпеки і попередження ризиків - це наша спеціалізація. Саме цьому ми навчаємо дітей і дорослих, фахівців освіти: здоров’я - цінність, безпека - пріоритет, попередити легше, ніж долати наслідки. Тому наші колеги і учасники проектів з готовністю і дисципліновано прийняли скасування всіх оффлайн заходів. Не скасування, а перенесення - адже ми обов’язково продовжимо після карантину. Безумовно, ми зустрічаємось з колегами, в Зумі та інших програмах, які дозволяють команді продуктивно працювати. Що стосується бенефіціарів - це специфіка більшості наших з ними зустрічей така, що їх не можна ефективно провести в онлайні - потрібен живий контакт групи. А все, крім живих зустрічей, вирує: нові матеріали розробляються, стратегія організації переглядається, онлайн навчання фахівців заплановано. Окремий пункт - застосування наших знань, умінь і навичок, щоб допомогти людям впоратися з новою реальністю. Адже велика кількість наших співвітчизників виявилася в дуже вразливому становищі, і чим довше карантин, тим складніше всім буде. Це важкий марафон», – пояснює Тетяна Басюк.

Вона додала, що сьогодні потреби в зв’язку з пандемією - пріоритетні, а раз вони не збирають гроші на це, то з часом кількість пожертвувань у них може впасти.

МБФ «Центр соціальних проектів майбутнього»

Глава правління МБФ «Центр соціальних проектів майбутнього» Вадим Хаджиоглов, розповідає, що на даний момент основна частина діяльності фонду сконцентрована на допомозі в боротьбі з коронавірусною інфекцією.

«Велику частину зусиль ми витрачаємо на залучення коштів для закупівлі матеріалів особистого захисту і обладнання для лікарень та інших установ, для цього відкрили спеціальну програму «STOP.CORONAVIRUS». Але в той же час ми не забуваємо про провідні наші програми допомоги онкохворим дітям, дітям з ДЦП, дітям-метеликам та ін. І здійснюємо допомогу по мірі ресурсів. На жаль, число і суми пожертв знизилися на 50%. Це в свою чергу впливає на масштаби допомоги, яку ми здійснюємо не в кращу сторону. З самого першого дня карантину вся команда фонду переведена на віддалену роботу, кожен працює з дому. Звичайно, виникають незручності і складності, наприклад, у веденні документообігу, але ми намагаємося вирішувати ці питання в електронному форматі, так як розуміємо всю відповідальність. Уже до карантину ми навчилися працювати з нашими підопічними віддалено, так як фонд функціонує на всю Україну, тому зустрічі найчастіше просто є нереальними. Всю допомогу підопічні отримують у вигляді посилок, а робота з партнерами та контрагентами проводиться в онлайн режимі», – говорить Вадим Хаджиоглов.

БФ «Квіти життя»

Керівниця благодійного фонду «Квіти життя» Наталія Івашура зазначила, що в умовах карантину у них відсутня стороння підтримка.

«Для збереження можливостей повернутися в повноцінну роботу після закінчення карантину, ми змінили місце нашого розташування з більш вигідними умовами орендної плати та з підтримкою сторони, яка нас прийняла. Зараз всі наші волонтери та учасники проектів знаходяться вдома. Ми здійснюємо онлайн підтримку тих сімей дітей з аутизмом, які вже були нашими підопічними, так і всіх бажаючий. На період карантину, сім’ї в яких діти та підлітки з аутизмом мають можливість отримати консультації залучених нами фахівців: психолога, поведінкового терапевта і дефектолога, в режимі онлайн, два рази на тиждень проходять так звані Home-стріми для батьків», – розповіла Наталія Івашура.

Автор Анастасія Іщенко

Читайте також: Життя. Далі буде: Правильний ритм серця