Карта благодійної допомоги: як працює інструмент і чому він важливий для України




Пандемія коронавірусу внесла свої корективи в усі сфери життя. Але, звісно, сильніше за всіх дісталося медицині. В Україні люди і представники бізнесу за кілька місяців карантину збирали мільйони гривень, щоб закупити необхідне обладнання, медикаменти й тощо. Величезну роль відіграли благодійні фонди та організації, які продовжують допомагати українським лікарням в боротьбі з коронавірусом. Для того, щоб стежити, чи за призначенням прямують кошти, моніторингова організація Charity Tuner разом з командою YouControl розробили мапу благодійної допомоги по Covid-19.

Ми поспілкувалися з представником Charity Tuner Віталієм Кузьменко, який докладно розповів про те, чому це важливий крок, як працює карта і скільки грошей вже відправили на благодійність в Україні.

Віталій, розкажіть про проект, як і для чого він створювався?

В умовах дедалі ширшої пандемії коронавірусу бізнес і благодійники масово включилися в допомогу державі, в даному випадку медустановам. У новинах ми постійно спостерігали, що допомога передається, але не бачили, як вона враховується і наскільки впливає на рівень забезпечення лікарень. Щоб система була більш прозорою, щоб люди бачили, куди йде їхня допомога, щоб ми бачили, наскільки лікарні забезпечені не тільки за рахунок бюджетних коштів, а й за рахунок громадян, - була створена карта благодійної допомоги. Вона пов‘язана з усією благодійністю, яка надходить в контексті боротьби з коронавірусом.

Карта формується таким чином: ми отримуємо інформацію від благодійних фондів та бізнесів, які допомагають лікарням, перевіряємо цю інформацію через органи державної влади, тобто обладміністрації, самі лікарні й тощо Тільки після того, як ми бачимо, що інформація від благодійників та одержувачів збігається, вона потрапляє на саму карту. Ми пішли шляхом створення бази відкритих даних. На сайті ми розміщуємо цю інформацію в форматі відкритих даних, а в партнерстві з YouControl створений дашборд, який візуалізує всю цю інформацію для зручності користувачів.

Можете розповісти докладніше, як у вас відбувається моніторинг інформації? Як ви її відстежуєте?

Спочатку ми звернулися до фондів, перевіреним Charity Tuner, запитали у них, яку допомогу вони надавали. Паралельно ми відправляємо запити до Міністерства охорони здоров‘я, підприємствам, які підпорядковані МОЗу і займалися розподілом гуманітарної допомоги, обладміністраціям, і на окремі медустанови, для підтвердження тієї чи іншої інформації. На першому етапі ми працювали за такою системою. Зараз переходимо до того, щоб зібрати інформацію з усіх опорних лікарень (а це понад 240 установ по Україні), про те, що передавалося саме їм.

Крім усього іншого ми просимо акти про прийом-передачу конкретних видів і найменувань того, що передається. Грошовий еквівалент ми показуємо для спрощення, тому що насправді там сотні позицій різних товарів, які передаються лікарням.

Йдеться про всю благодійну допомогу, яка направляється в лікарні, або тільки про ту, що стосується боротьби з коронавірусом?

Про ту, що стосується боротьби з коронавірусом. Але, по суті, сьогодні більшість благодійності безпосередньо з цим пов‘язана.

Чому це важливий проект? Чим він допомагає самим фондам і звичайним людям?
В першу чергу, це робиться для розвитку самої системи благодійності. Для підтримки, розвитку та популяризації благодійництва в Україні. Щоб бачити масштаб допомоги і то, наскільки важливою є допомога від бізнесу, людей. Наскільки вона впливає на здатність лікарень протистояти епідемії. Це головна мета.

Друге - це прозорість благодійного сектора. Ми показуємо, як благодійні організації надають допомогу, щоб ті, хто їм донатиме бачили, як розподіляються ті ресурси, які вони передали благодійникам.

Третє - це можливість відстежити забезпечення не тільки за рахунок бюджетних закупівель, а й за рахунок благодійності.

Надалі, при формуванні більш значної бази, буде відстеження і негативних моментів, які можуть існувати. Наприклад, невідображення лікарнями інформації про одержану допомогу. Все, що пов‘язано з махінаціями. При великому масиві інформації все це буде легко розкрити і перевірити, щоб в подальшому уникнути схожих ситуацій.

Допомога від кого відображається у вас на карті?

Від благодійних фондів та юридичних осіб. Є просто список благодійників, і поки що немає роздільника між благодійниками та бізнесом. Але в подальшому будемо все це робити. Зараз у нас близько 100 благодійників і ми наближаємося до показника близько мільярда гривень благодійної допомоги, яка була надана в контексті коронавірусу.

Як часто оновлюється карта?

Оновлюється, приблизно, раз на тиждень. Днями вийде нове оновлення, де є більше інформації.

Чи плануєте розширювати свій проект в майбутньому?

Так, ми бачимо великий запит в контексті прозорості благодійності, тому проект може розвиватися в напрямку постійного відображення того, що надають медичним установам для допомоги в боротьбі з різними захворюваннями. Ми вважаємо, що благодійність повинна бути прозорою і за допомогою таких механізмів цього можна досягти.

Автор Анастасія Іщенко

Читайте також: Устаткування, продуктові набори та дезінфікуючі засоби: як допомагав український бізнес під час карантину