Лікар в кожну школу: як буде працювати нова ініціатива




В українських школах вже давно немає лікарів і медкабінетів. Але незабаром це має змінитися, адже в кінці січня 2021 року в уряді ухвалили відповідну постанову, яка повинна повернути медиків в школи. Розповідаємо, що має змінитися і які з цим можуть бути складнощі.

Що будуть робити медичні співробітники в школах


20 січня 2021 року Кабінет міністрів затвердив постанову, згідно з якою в кожній установі загальної середньої освіти, незалежно від форми власності, повинен бути медичний працівник. Про це повідомив головний санітарний лікар України Віктор Ляшко.

«Відповідно до затвердженого порядку, медичне обслуговування може здійснюватися медичними працівниками, які входять до штату таких навчальних закладів, а в разі відсутності в навчальному закладі медичного працівника, можна укласти договір з будь-якою установою охорони здоров‘я про медичне обслуговування», – пояснив Віктор Ляшко.

Медичне обслуговування учнів буде включати в себе:
• організацію проведення обов‘язкових медичних профілактичних оглядів;
• організацію проведення профілактичних щеплень згідно з їх календарем після лікарського огляду;
• моніторинг стану здоров‘я;
• здійснення профілактичних та оздоровчих заходів у навчальних закладах;
• надання медичної допомоги учням, які перебувають у невідкладному стані, в навчальних закладах.Крім цього, обов‘язкові медичні профілактичні огляди для тих учнів, які живуть далеко від медустанов, зможуть проводити прямо в школах. Але тільки після отримання письмової згоди від батьків.

Медичний працівник в школі зможе проводити антропометрію, термометрію, оглядати учнів на педикульоз. Також він зможе здійснювати ізоляцію учнів, у яких є ознаки інфекційних хвороб, з негайним інформуванням їх батьків.
Якщо ж учню стане погано в школі, медпрацівник буде зобов‘язаний надати йому невідкладну допомогу і викликати бригаду швидкої допомоги.

Які є проблеми з новим законодавством

Навчальний заклад може не тільки прийняти в штат медпрацівника, а й укласти договір з будь-якою установою охорони здоров‘я про медичне обслуговування. Але не варто забувати, що в медичних кабінетах в школах обов‘язково повинна бути ліцензія, яку теж не так легко отримати.

У МОЗ зазначили, що школам обов‘язково потрібно буде отримати ліцензію здійснення господарської діяльності з медичної практики. У різних юридичних фірмах оформлення ліцензії для шкільного кабінету в середньому обійдеться в 8 тисяч гривень.

Юристи пояснюють, що, якщо заклад загальної середньої освіти або орган управління освітою все ж хочуть отримати таку ліцензію, вони будуть змушені внести зміни в установчі документи цього закладу, створивши медичний кабінет, а також до штатного розпису, щоб кількість і професіоналізм медичних працівників відповідали ліцензійним вимогам.

Як все це буде функціонувати

Освітній омбудсмен Сергій Горбачов, розповів в ефірі Українського радіо, що лікарів в школах вже давно немає. Але згідно з новою постановою, в школах повинен бути або медичний працівник, або, якщо такої можливості немає, адже в шкільних медиків жебрацькі заробітні плати, заклад повинен укласти договір з установою охорони здоров‘я про обслуговування дітей там.

«Директор закладу повинен зробити все можливе, щоб в його штаті був медик. Для цього потрібно створити умови для роботи, звичайно, за допомогою засновника закладу. Але зараз такі зарплати, що людину на таку посаду не знайдеш, тому діюча постанова передбачає, що навчальний заклад може укласти договір з установою охорони здоров‘я. Тому, якщо розмістили вакансію і ніхто не відгукнувся або, якщо людина попрацювала й зрозуміла, що відповідальність величезна і звільнилася, тоді треба звертатися до місцевого управління охорони здоров‘я. Все залежить від активності директора навчального закладу», – пояснив Сергій Горбачов.

Нагадаємо, що з 1 січня 2021 і до скасування карантину, встановленого через COVID-19, шкільні медичні працівники отримуватимуть доплату в розмірі 20% посадового окладу. Доплачувати ці гроші будуть за рахунок тих коштів, які передбачені на оплату праці працівників того чи іншого навчального закладу. Втім, не варто розраховувати, що зарплати шкільних медиків через це істотно виростуть.

Автор Анастасія Іщенко
Читайте також – Не робота, а спосіб життя: професія – хірург