Ми з тобою однієї крові




Само… Самоізоляція, самобезпека, самозахист, самодистанція. За останні декілька тижнів ця «самість» стала лейтмотивом нашого існування (виживання?). Людська галактика розщеплена на атоми, а життя тепер лиш на самоорбітах. Кажуть, що це «само» рятує, але для декого з нас воно може набути й антонімічного значення. Наприклад, в системі донор крові - реципієнт, без допомоги першого другий не має шансу на життя. Це не про порушення правил чи виключення з них, це про здоровий альтруїзм, який набагато корисніший за бездумну (бездушну?) ізоляцію.

Ситуація з донорством крові наразі критична. Центри крові по всій країні у прямому сенсі знекровлені. За всіх часів є дефіцит, але тепер це вже тотальний сигнал SOS. Адже вірус вірусом, але інші захворювання нікуди ж не зникли, а ще є й вагітні, онкохворі, пацієнти при операціях, постраждалі у катастрофах.

Накопичити заздалегідь резервну кількість донорської крові неможливо, адже цей біологічний матеріал зберігається у середньому не більше двох тижнів, а деякі з його компонентів – в рази менше. Безперервність надходження – ось ключовий фактор роботи центрів крові.

За словами заступниці директора Київського міського центру крові Оксани Мулярчук кількість донорів зменшилася втричі. «Раніше у центрі могли сформувати тижневий запас крові. Це за умов, коли щоденно до нас приходило 150-200 донорів. Нині ж приходять близько 50, а на початку карантину – менше 10. За такої кількості донорів формування банку крові йде тільки на декілька днів. Все через острах. Люди бояться інфікуватися коронавірусом через кров або під час перебування у медзакладі. Проте боятись не варто, адже коронавірус через кров не передається, а у центрі крові посилено проводять дезінфекцію. Увесь медичний персонал обов’язково знаходиться в масках, рукавичках, окулярах. На кожному поверсі є деззасоби, тобто на кожному етапі людина може обробити руки. На усіх можливих локаціях, де можливо уникнути контакту з людським тілом, дотримуємось обов’язково дистанції. Також після кожного візиту донора обробляється крісло, на якому сиділа людина. А перед здачею крові донорів оглядає лікар, вимірює температуру», ­– наголошує Мулярчук.

Кількість донорів зменшилась через декілька факторів.

«Багато з тих, хто регулярно здають кров, наразі сезонно хворіють на ГРВІ-захворювання, чи щойно перехворіли і найближчий місяць не зможуть бути донорами, – пояснює ситуацію Ярослав Новосьолов, громадський активіст, донор, засновник власної бази донорів міста Києва. – Інші не мають змоги через карантинні обмеження дістатися до центрів крові через відсутність власного авто, та й не всі знають про можливість безкоштовного транспортування донорів до Київського міського центру крові та назад додому транспортом, який виділила КМДА, або через промокоди для донорів в певних службах таксі через домовленість певних благодійних фондів чи організацій. Звісно, є ще й такі, які взагалі через коронавірус панічно бояться вийти куди-небудь з дому, а тим паче туди, де теоретично можуть бути скупчення людей. Цього теж можна уникнути, заздалегідь зареєструвавшись на здачу крові по телефону чи ж онлайн на сайті центру. Ризик заразитися у центрах крові відсутній. Можливо вже завтра Ваша «порція життя» врятує когось. Компонентів донорської крові потребують абсолютно всі пацієнти із захворюваннями серцево-судинної системи, онкозахворюваннями, постраждалі в ДТП чи інших нещасних випадках».

У МОЗ та Центрі громадського здоров’я запевняють, що здавати кров у період карантину – безпечно. Головне – дотримуватися усіх правил захисту (дистанція, рукавички, маска, дезінфекція рук).
Окрім Києва, гостру нестачу донорської крові мають абсолютно всі центри крові у всіх регіонах України!

«Донорство – це наша соціальна відповідальність один перед одним. Так само, як ми зараз носимо маски чи рукавички, миємо й обробляємо руки – перш за все ми це робимо не для себе, а для людей, що навколо нас. Якщо ти все-таки вийшов з дому, то зроби це заради порятунку інших», – додають у Центрі крові.

Автор Катерина Стебельська

Читайте також: Телемедицина – лікування онлайн