Органи для життя: перспективи трансплантації органів в Україні




«Вони не могли врятувати дорогу їм людину, але ті життя, які вона змогла врятувати, позбавляли її смерть безглуздості». Джошуа Мезріч

З 2021 року трансплантація в Україні стає доступнішою. Відтепер українці, які потребують пересадки органів, можуть отримувати в повному обсязі цей складний комплекс допомоги «вдома», а не за кордоном. І абсолютно безкоштовно - всі витрати бере на себе держава. Без перебільшення - це революційне досягнення української системи охорони здоров‘я, і всі ми - свідки створення історії!

Що зроблено за рік?

В рамках пілотного проекту з розвитку трансплантації органів, протягом 2020 року Міністерство охорони здоров‘я вдвічі збільшило кількість медичних установ, які можуть проводити трансплантацію в Україні. За цей період приєдналося 38 установ охорони здоров‘я і науково-дослідницьких інститутів. Це дало можливість провести в минулому році 8 пересадок серця, 19 пересадок печінки, 91 - нирки й 204 - кісткового мозку (для порівняння - в 2019 році зроблено 78 трансплантацій: 71 - нирки, 6 - печінки, 1 - серця). В цілому ж за 2020 рік в Україні було проведено 118 трансплантацій життєво важливих органів!

В кінці грудня 2020 року Міністерство охорони здоров‘я України уклало тристоронній меморандум про взаєморозуміння і співпрацю з Українським реєстром донорів кісткового мозку та ГО «Всеукраїнською платформою донорства "iDonor"». Мета - популяризація донорства і наповнення реєстру потенційних донорів кісткового мозку в Україні. В цей же час, в режимі перевірки запрацювала Єдина державна інформаційна система трансплантації органів і тканин (ЕДІСТ), яка об‘єднує донора і реципієнта.

Також, експерти Міністерства охорони здоров‘я України ведуть переговори з провідними клініками Ізраїлю по організації стажувань для українських лікарів, що спеціалізуються на трансплантації кісткового мозку. Успішно розпочата співпраця в напрямку стажувань та розробці стандартів з Іспанією, яка є світовим лідером за кількістю трансплантацій на 1 млн. населення. За сприянням МОЗ України та Посольства Німеччини погоджено проведення німецько-українського вебінару, присвяченого розвитку трансплантації в Україні, де провідні німецькі фахівці в галузі трансплантації проведуть ряд лекцій на англійській мові.

Перед поїздкою на закордонне стажування всі бажаючі лікарі хірургічного фаху, які в подальшому мають право освоїти нову спеціальність лікаря-трансплантолога, можуть пройти 4-6-місячне навчання на базі українських центрів: Київського національного інституту хірургії і трансплантології імені О.О. Шалімова НАМН України, Запорізького державного медичного університету або ж Львівського національного медичного університету імені Данила Галицького, в якому вже з лютого починає свою роботу нещодавно створена кафедра - трансплантології.

За рік, ця сфера професійного спрямування набула великої популярності, а значить, трансплантологія в Україні має дуже хороші шанси на перспективу та розвиток. Власне, почавши нову сторінку в кінці 2019 року в маленькому містечку Ковель, зараз, в 2021, ми вже маємо вітчизняних світил трансплантології, неймовірних лікарів-ентузіастів: Олега Самчука, Бориса Тодурова, Романа Домашіча, Максима Овечко, Гната Герича, Гавриїла Ковтуна, Юліана Голика та інших. Завдяки їм, зараз операції з трансплантації в Україні - це не мрія, а реальність.

Вся історія трансплантології - це імена неймовірних лікарів-ентузіастів

Найкрасномовніше, про новаторів в трансплантології, як одному з найвищих стандартів цивілізованого світу, говорить Джошуа Мезріч - лікар, автор книги «Коли смерть стає життям. Будні лікаря-трансплантолога»:

«Трансплантологія - це майбутнє що вже настало. Протягом сотень років вчені, письменники-фантасти та просто фантазери уявляли собі, що колись стане можливим пересаджувати органи і тканини від однієї людини іншій. Іноді такі уявлення були пов‘язані з отриманням суперлюдини, що володіє надздібностями, частіше ж мова йшла про лікування, порятунок життя людини. Не можна було уявити, що в другій половині XX століття трансплантологія почне стрімко розвиватися, і найсміливіші мрії фантастів стануть повсякденною реальністю... Всі ці досягнення стали заслугою відносно невеликого числа воістину неймовірних людей: Алексіс Каррель, Віллем Йохан Колфі, сер Пітер Брайан Медавар, Джозеф Едвард Мюррей, Томас Е. Старзл і Крістіан Барнард.
Трансплантологія - це неймовірний дар для донорів, реципієнтів й тих, кому пощастило розпоряджатися органами», – пише Мезріч в своїй книзі.
Плани та перспективи

Уже сьогодні, наша країна має найсучасніші лабораторії, в яких проводять необхідні аналізи на гістосумісність. Сучасні операційні і кваліфікованих висококласних фахівців, і звичайно ж регулярні операції з трансплантації.

На користь розвитку трансплантології посприяли і зміни в законодавстві, що дозволить в 2021 році виконати не менше 250 трансплантацій органів і тканин (тобто показник збільшиться мінімум удвічі), і провести 480 трансплантацій кісткового мозку.

Під час брифінгу на початку січня, глава МОЗ Максим Степанов офіційно повідомив і про значне збільшення фінансування цієї галузі медицини:

«У 2021 році для реалізації пілотного проекту по трансплантації ми значно збільшили витрати з бюджету - до 502 млн. гривень. Для порівняння: в 2019 році ця сума становила 112 млн. гривень. Зараз ми розробляємо механізм роботи трансплантацій в Україні, проводимо докладну калькуляцію витрат, щоб вже найближчим часом трансплантація стала абсолютно звичайним видом медичної допомоги, яку українці можуть отримувати в своїй країні. Міністерство охорони здоров‘я буде покривати всі витрати за кожну проведену трансплантацію. Також, передбачається можливість поліпшення матеріально-технічного оснащення закладів охорони здоров‘я», – підкреслює Степанов.

За інформацією Міністерства охорони здоров‘я зміниться і пост трансплантаційний супровід пацієнтів. Зараз в Україні проживає 1790 громадян з донорським органом, що вимагають супроводу на пост трансплантаційному етапі. На сьогоднішній день, даний супровід здійснюють лише 4 медичних заклади, з тих 38 закладів, що беруть участь в пілотному проекті з трансплантації. У 2021 році МОЗ вперше планує забезпечити пост трансплантаційний супровід за державний рахунок. На ці цілі в державному бюджеті закладено 56 млн. гривень.

Також, за словами Максима Степанова, в цьому році МОЗ України надасть можливість робити операції з трансплантації легенів - одні з найскладніших операцій, трансплантації верхніх і нижніх кінцівок (до слова, у французькому Леоні недавно вже здійснили першу в світі операцію з пересадки обох рук та плечей, операція тривала 15 годин і пройшла успішно), що особливо актуально для українських військовослужбовців. Крім того, буде розроблено механізм залучення до транспортування анатомічних матеріалів та реципієнтів всіх видів транспорту, зокрема цивільної авіації та авіаційного транспорту Державної служби надзвичайних ситуацій (ГСЧС).

Окремий пласт роботи - популяризація культури донорства в суспільстві

На початку 2021 року засновниця ГО «Всеукраїнська платформа донорства "iDonor"» і за сумісництвом медичний оглядач «Вікна-новин» Ірина Заславець, опублікувала на своїй сторінці в Facebook відео, на якому всі ті люди, кому українські лікарі завдяки трансплантації врятували життя. Саме цим відео, було покладено початок флешмобу - #ТрансплантаціїБути, мета якого, популяризація трансплантації органів в Україні.

"Для чого? Не тільки, щоб подякувати рідним та лікарям. Хоча це теж важливо! Вони підготували це відео, щоб кожен, хто до сих пір сумнівається, чи варто боротися за себе, побачив їх та прийняв правильне рішення. Щоб ті, хто до сих пір думає, чи правильно жертвувати органи в разі смерті, навіть не сумнівалися. А ті, хто не вірить в успіх операцій по трансплантації, змінили свою думку і замість того, щоб заважати - підтримали тих, хто розвиває трансплантацію. Я пишаюся цими людьми! Пишаюся лікарями! Пишаюся сім‘ями, рідні яких стали донорами. І я дуже хочу побачити, як можна більше тих, хто живе завдяки таким операціям», – написала Ірина Заславець.

Без висновків та підсумків

Ніхто не скаже краще про трансплантацію, ніж ті, хто її переніс. Тому замість підсумків та висновків, хочу поділитися одкровення іспанської 27-річної медсестри, через 15 років після пересадки їй серця:

«Я більше не хочу виживати, а просто хочу жити. Довгий шлях, величезна робота над собою дали мені зрозуміти, що я не просто реципієнт серця, я не просто ношу чуже серце. Я несу історію, як жива спадщина. Моє тіло - сила, мій розум - мужність, а моє серце - любов. Любов, яка пов‘язує мене з донором, про якого я дуже часто думаю, маленьке янголятко, яке завжди поруч, яке дозволяє мені йти так далеко! Цей подарунок від нього та його сім‘ї - прекрасний подарунок, який робить мене тією, ким я є сьогодні. Але найбільше це дало мені зрозуміти важливість турботи про себе і усвідомлення сили, яка є всередині кожного з нас. Донорство органів рятує життя - говоріть про це!»

Автор Катерина Стебельська

Інші новини та замітки