Перша в Україні ТКМ від неродинного донора – як це було?




18 серпня лікарі Черкаського обласного онкологічного диспансеру спільно з командою відділення ТКМ НДСЛ Охматдит, пересадили кістковий мозок 18-річній Еліні Торопенко.
Про подробиці пересадки, розповіла у себе на сторінці засновниця ГО «Всеукраїнська платформа донорства "iDonor"» і за сумісництвом медичний оглядач «Вікна-новин» Ірина Заславець.

Дівчинка з Черкащини. У вересні 2019 року вона захворіла на гостру мієлоїдну лейкемію, іншими словами - рак крові. Однак у Елі він ускладнювався мутацією генів. Після курсів хіміотерапії в Охматдиті рак відступив – ремісія, але мутація зберігалася. Еля отримувала підтримуючу терапію. А в травні цього року лікарі діагностували – рецидив. Єдиний шанс на життя – трансплантація кісткового мозку.

Донорів серед родини немає. Раніше, щоб вижити, Еля мусила поїхати за кордон за шалені гроші – 110 тисяч доларів - або зібрані благодійниками, або виділені державою. Окрім грошей потрібен був час і змога полетіти в Туреччину. Стан дівчинки цього не дозволяв. І наші лікарі сказали: ми врятуємо її в Україні!

Завдяки Українському реєстру донорів кісткового мозку у Світовому реєстрі вдалося знайти повністю сумісного з Елею донора. Це 19-річний хлопець з Німеччини, який погодився поділитися частинкою себе. Опівдні 18 серпня бокс із клітинами з кур’єром прилетів в Бориспіль. Далі Черкаси, перевірка і в 20:00 - старт ТКМ. Минув майже місяць і Елю виписують! Донорський кістковий мозок прижився, хворобу приборкано
Еля виходить з палати і вперше обіймає маму. Каже – це була її найбільша мрія протягом усього часу в боксі. І ось вона здійснилася!

ТКМ Елі відбулася повністю за державні кошти. Згідно тарифу 2 484 470 гривень.

Трансплантація в Україні

Операції з трансплантації органів в Україні стали можливими з квітня 2019 року, відколи набув чинності закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо застосування трансплантації анатомічних матеріалів людині». Він, зокрема, регулює пересадку органів від померлої людини.

У 2019-му в Ковелі вперше за 15 років трансплантували серце. Для операції пацієнта везли з Києва. 4 липня 2020-го у Львові зробили потрійну операцію з трансплантації: пересадили серце та дві нирки. Наприкінці грудня львівські лікарі провели першу в західній Україні операцію з трансплантації печінки.
А у квітні українські лікарі вперше за 13 років пересадили кістковий мозок. Упродовж 2021 року в Україні запланували зробити щонайменше 250 операцій з трансплантації органів.