Реєстр для життя: як працює реєстр кісткового мозку та як стати донором




У 2020 році в Україні провели 204 операції з трансплантації кісткового мозку, в 2021 році їх кількість планують збільшити більш, ніж в два рази. В цілому, у нас в країні операції з трансплантації почали проводити тільки в 2019 році, коли прийняли відповідний закон, який регулює пересадку органів. Зараз, в Україні є навіть спеціальний реєстр донорів кісткового мозку. Ми розповідаємо про те, як він працює і хто може стати донором.

Навіщо потрібна трансплантація кісткового мозку і як її проводять в Україні

В даний час, в Україні роблять два види трансплантацій кісткового мозку: аутологічну, коли пацієнт отримує власний кістковий мозок, і колагену - від сімейного або стороннього донора.

Тільки в квітні 2020 року, в Україні вперше пересадили кістковий мозок від неспорідненого донора. Операцію проводили в Національній дитячій спеціалізованій лікарні «Охматдит».

«В Україні пересадили кістковий мозок від неспорідненого донора хлопчикові Назарчику. Йому трохи більше року. І клітинами з ним поділився громадянин Німеччини»,написала Ірина Заславець, засновниця благодійного фонду «IDonor: Всеукраїнська платформа донорства», на своїй сторінці в мережі Фейсбук.

Вона повідомила, що донор був знайдений фондом «Український реєстр донорів кісткового мозку», який отримав доступ до міжнародного реєстру.
Станом на середину лютого 2021 року в Україні вже провели п‘ять таких операцій по трансплантації кісткового мозку від неспорідненого донора.

Нагадаємо, що трансплантація кісткового мозку може проводитися з різних причин. Так, вона відновлює стовбурові клітини, які руйнуються після хіміотерапії, вважається ефективним методом лікування захворювань системи крові, імунодефіцитів та аутоімунних захворювань нервової системи.

Доведено, що пересадка кісткового мозку, що містить стовбурові клітини, дозволяє відновити нормальне кровотворення при більш ніж сорока його злоякісних захворюваннях. І більше 75% пересадок скоюють саме через злоякісні захворювання.

Як працює реєстр донорів кісткового мозку

БФ «Український реєстр донорів кісткового мозку» почав роботу ще на початку 2018 року. На їхньому сайті написано, що всього в світі зареєстровано 38 млн. людей, які можуть бути потенційними донорами кісткового мозку. У цьому реєстрі вже є 2609 українців.Такий реєстр потрібен для того, щоб українці могли не їхати за кордон в пошуках донорів, а впоралися з усіма процедурами в Україні. Тому дуже важливо, щоб кількість донорів в реєстрі росло, адже можливість збігу генотипів між двома людьми досить невелика.

Роман Куц, голова благодійного фонду, зазначив, що мінімальна база донорів кісткового мозку, яка дозволяє знайти збіг при пошуку донора для пацієнта всередині країни, повинна становити не менше 20 тисяч осіб. Але, завдяки співпраці фонду з міжнародними реєстрами, українським пацієнтам буде доступна інформація про потенційних донорів кісткового мозку по всьому світу.

«Наш недержавний реєстр донорів кісткового мозку створений, він наповнюється, ми проводимо пошуки неспоріднених донорів і забезпечуємо доставку цих клітин в Україні. Три рази ми доставляли ці клітини з Німеччини, один раз з Польщі», – розповів Куц.

Хто може стати донором

Стати донором кісткового мозку не так складно, як може здатися на перший погляд. Це може зробити будь-яка людина у віці від 18 до 35 років, але є і ряд протипоказань:

- вага тіла менше 50 кілограмів;
- важке ожиріння (індекс маси тіла більше 40);
- важкі хвороби центральної нервової системи або психічні хвороби;
- системні аутоімунні захворювання;
- онкологічні захворювання навіть у тому випадку, якщо вони раніше були вилікувані;
- захворювання, які викликають залежність (алкоголь, наркотики, психотропні речовини);
- тяжкі серцево-судинні захворювання, захворювання легеневої системи, нирок;
- важкі тропічні інфекції, особливо малярія;
- гепатит В, С, сифіліс, ВІЛ (СНІД);
- порушення крові або хвороби, які викликають кровотечі.

Якщо всіх цих протипоказань у вас немає, і ви підходите за всіма критеріями, далі можете заповнити онлайн-форму для реєстрації. Після цього, поштою ви отримаєте всю необхідну інформацію, а також тест-набір для ідентифікації ваших лейкоцитарних антигенів. Його можна просто зробити вдома, це звичайний зіскоб з щоки.

Після цього ваші зразки направлять на додаткові аналізи, і інформація про вас з‘явиться в реєстрі. У тому випадку, якщо ваші клітини комусь знадобляться, вам просто повідомлять про це за допомогою контактних даних, які ви вкажете при реєстрації.

Забір стовбурових клітин здійснюється досить легко - через забір крові. Цей метод використовується в 80% випадків. Просто протягом п‘яти днів донору будуть вводити спеціальний препарат, який значно збільшує кількість стовбурових клітин в крові. На п‘ятий день проводиться аналіз крові, щоб перевірити кількість циркулюючих стовбурових клітин. Далі необхідно пройти процедуру аферезу (метод який дозволяє отримати від одного донора істотно більшу кількість потрібного компонента крові, ніж при звичайному взятті дози цільної крові з її подальшим поділом на компоненти - ред.), яка триває 3-5 годин, в залежності від кількості стовбурових клітин, яку необхідно отримати.

Є і другий спосіб, але він використовується набагато рідше, всього в 20% випадків – це отримання стовбурових клітин з тазових кісток. Проводиться така процедура в лікарні під анестезією, за допомогою шприца та голки.

При обох методах забору, у донора зазвичай беруть 1-5% власних стовбурових клітин, чого цілком достатньо для повноцінного відновлення кровотворення у пацієнта на все життя. А кістковий мозок у донора повністю відновлюється протягом декількох тижнів.

Донором бути легко, донором бути важливо!

Автор Анастасія Іщенко

Читайте також - СМА: вирок без надії?