Швидкі тести на коронавірус: в чому особливість і як вони працюють




Кількість людей, які захворіли COVID-19, весь час зростає. Так, за станом на 20 жовтня в світі було зафіксовано 40,4 млн випадків захворювання, 27,7 млн осіб одужали, а 1,12 млн - померли.

Для того, щоб боротися з пандемією, вірус продовжують вивчати, створюють нові тести і розробляють вакцини. Тим не менш, у багатьох країнах досі не вистачає тестів, які б допомогли виявляти коронавірус. Але, ще в квітні 2020 року, країни Великої двадцятки, ВООЗ та Фонду Білла і Мелінди Гейтс анонсували глобальну співпрацю з розробки, виробництва і справедливому доступу до нових інструментів діагностики, терапії й вакцинації. Розповідаємо про те, що ж це означає і як допоможе перемогти коронавірус.

Що це за ініціатива

Ініціатива щодо прискорення доступу до засобів для боротьби з COVID-19 (Ініціатива ACT) - інноваційний глобальний проект, спрямований на прискорення створення, виробництва і справедливого розподілу тестів, лікарських засобів і вакцин для боротьби з COVID-19.

Ця ініціатива була розроблена для того, щоб забезпечити країни з низьким і середнім рівнем доходу якісними тестами, лікуванням та вакцинами. Так, зараз мова йде про два швидких тести на антитіла: один з них розроблений корейською компанією SD BioSensor і вже допущений ВООЗ, інший - американською компанією Abbott, який схвалили в США ще в вересні. Плюс ще в тому, що закупівельна вартість таких тестів не буде перевищувати 5 доларів.

Компанія Abbott також розробила мобільний додаток, що забезпечує доступ і синхронізацію з базою даних пацієнтів. Так, люди з негативним результатом зможуть через додаток отримати «цифровий сертифікат здоров‘я», який потім зможуть виводити на екран телефону і пред‘являти при необхідності.

Як працюють тести

Відомо, що ці антигенні тести зовні нагадують тести на вагітність. Якщо у людини буде позитивний результат на SARS-CoV-2, на тесті з‘являться дві блакитні смужки. Величезний плюс в тому, що працюють ці тести неймовірно швидко - весь процес діагностики займає не більше півгодини і дозволяє швидко і просто перевірити людей. Тест можна зробити і в домашніх умовах, особливої підготовки і навичок для цього не знадобиться.

Потрібно просто взяти мазок з носа пацієнта, помістити його на касету і додати тестовий реагент. Через 15-30 хвилин можна буде подивитися на результат: одна смужка вкаже на відсутність коронавірусу, а дві покажуть, що людина заражена.

До того ж компанії стверджують, що точність їх тестів становить 97%, правда, в оптимальних умовах. У реальних вона швидше від 80% до 90%.
Хто отримає тести

За інформацією ВООЗ, країни з рівнем доходу нижче середнього повинні отримати близько 120 млн. антигенних тестів на COVID-19.

Проблема в тому, що в таких країнах дуже низькі показники по тестуванню, наприклад, якщо в Північній Америці щодня тестують 395 пацієнтів, а в Європі - 243 на кожні 100 000 осіб, то в Африці - менше 16, і то здебільшого в Марокко, Кенії та Сенегалі. Тому ЮНІТЕЙД і Африканський ЦКПЗ планують об‘єднати свої ресурси для початку роботи по впровадженню цих тестів в 20 країнах Африки з жовтня 2020 року.

А глобальний фонд зобов‘язався виділити стартове фінансування в обсязі 50 млн. доларів для допомоги країнам в закупівлі нових тестів.
У ВООЗ кажуть, що в рамках цієї ініціативи розраховують в найближчі 12 місяців забезпечити поставку в цілому 500 мільйонів тестів в країни з низьким і середнім рівнем доходу.

У чому особливість швидкого тестування

«Цей новий тест на антиген COVID-19 є важливим доповненням до вже доступних, тому що результати можна прочитати за лічені хвилини, прямо з касети для тестування. Це означає, що люди дізнаються, чи є у них вірус, практично в реальному часі. Завдяки більш простому дизайну і великій кількості тестів, які компанія планує випустити в найближчі місяці, цей новий тест на антиген є важливим досягненням в нашій боротьбі з пандемією», – зазначив Джефф Шурен (Jeff Shuren), директор Центру медичних приладів та радіології (Center for Devices and Radiological Health) FDA.

Незважаючи на це в FDA пояснюють, що тести на антигени не так чутливі, як молекулярні. Через можливість зниження чутливості в порівнянні з молекулярними аналізами, може знадобитися підтвердження негативних результатів тесту на антиген за допомогою молекулярного тесту до прийняття рішення про лікування.

Які бувають тести на коронавірус

В цілому, сьогодні в Україні і в світі доступні три види тестів на коронавірус:

– експрес-тести (антигенні тести). Ці тести мають найменшу точність, але зате швидко діагностують наявність коронавірусу, правда, якщо вірус все ж виявиться, потрібно буде перевірити ще раз результат;
– ІФА-тести на визначення антитіл до вірусу. Ці тести дозволяють визначити, чи хвора людина, а також, то, перехворіла вона вже на коронавірус раніше чи ні. Для того, щоб зробити такий тест, у пацієнта беруть на аналіз кров.
– ПЛР-тести. Такі тести дозволяють визначити, хвора людина чи ні. Для цього беруть мазок з носу пацієнта. В Україні результатів таких тестів доводиться чекати по 7-10 днів, в ідеалі ж цей тест робиться за кілька днів.

Автор Анастасія Іщенко
Фото: Unsplash, Pixabay

Інші новини та замітки