Інвалідність не вирок: п’ять вдалих прикладів інклюзії
В Україні зараз кількість людей з інвалідністю приблизно становить 6% від всього населення, це близько 2,6 млн. Згідно з даними за 2017 рік було зареєстровано 240 тисяч осіб з інвалідністю 1-ї групи, 900 тисяч осіб з інвалідністю 2-ї групи і більш , ніж 1,3 млн осіб з інвалідністю 3-ї групи. А ось дітей з інвалідністю налічувалося понад 156 тисяч. Правда, в профільних організаціях відзначають, що кількість людей з інвалідністю в країні набагато вище офіційних даних.

На жаль, українська інфраструктура і соціум не особливо пристосовані для людей з обмеженими можливостями, а самі люди з інвалідністю дуже часто піддаються дискримінації і страждають від того, що їх права скрізь порушуються. Проте, в Україні є і вдалі приклади інклюзивності. Ми зібрали найяскравіші події, круті зміни і незвичайні історії, які доводять, що ми розвиваємося в правильному напрямку, а у людей з інвалідністю стає все більше можливостей.

Перша модельна школа для людей з інвалідністю

У липні 2019 року в Харкові відкрили першу в Україні модельну школу для людей з інвалідністю. Саме тут готуватимуть професійних моделей з інвалідністю для участі в показах і фотосесіях. Уже в кінці липня 28 перших учасників почали своє навчання.У цій школі, їх навчатимуть дефіле, фотопозірованію, візажу, стилістиці, сценічним рухам, пластиці, акторської майстерності, самопрезентації та навіть дієтології. Це перша в Україні школа, яка готуватиме професійних моделей з інвалідністю для участі в показах, фотосесії, зйомки реклами та дизайну одягу.

Заняття першої групи триватимуть до кінця жовтня. Організатори запевняють, що після того, як закінчиться навчання, випускники зможуть брати участь у фешн-показах і стануть професійними моделями.

Крім цього, таке нововведення дало людям з інвалідністю можливість займатися тим, що їм подобається, не обмежуючись якимись певними рамками і заборонами. Творці школи і громадські діячі впевнені, що інклюзивна мода стане прекрасним способом соціалізації та інтеграції людей з інвалідністю, тому залишається тільки сподіватися на те, що з часом таких установи стане більше.

Діти з вадами слуху покажуть виставу

Громадська організація «Зростайте Здорові» реалізує проект інклюзивний театр «Почути світ!» - для дітей з інвалідністю по слуху і без. Театр всіх запрошує на свій перший спектакль в якому братимуть участь діти з вадами слуху. Перший спектакль «Чаклунки-чудачки» відбувся в київському Театрі юного глядача 20 серпня.
Для того, щоб створити цю виставу, діти з різних куточків України збиралися в дитячому таборі і продумували найдрібніші деталі. Багато учасників цієї інклюзивної вистави мають часткову інвалідність по слуху. Планується, що уявлення матиме подальше життя в рамках серії виступів по всій Україні.

Зараз все більш українських міст займаються проблемами дітей та дорослих з інвалідністю. Створюються спеціальні гуртки, проводяться тренінги, спортивні змагання і різні культурні заходи, які допомагають людям з обмеженими можливостями не відчувати себе відірваними від життя.

«Почути»Ще одним соціальним проектом, який вартий уваги, є - «Почути». Це проект, де мистецтво знаходить нові форми і шляхи взаємодії. Відомі письменники жестовою мовою розповідають поезію. Автори проекту створюють театральні вистави, літературні вечори, книжкові заходи, музичні концерти, шкільні уроки, бо культурне та соціальне життя може і має бути доступним для всіх і кожного. На різних рівнях – від музеїв і кінотеатрів до лікарень, навчальних аудиторій і державних установ. Зараз проект мандрує по всій Україні, влаштовуючи літературні вечори та концерти.

Дубляж музичного фестивалю для людей з порушенням слуху

Україна, на жаль, не так часто може похвалитися першістю в якихось позитивних досягненнях, особливо якщо це стотується інклюзивності. Але, в цьому році ми стали першою країною в Європі, яка впровадила інклюзивний проект із запрошенням людей з вадами слуху на масштабний музичний фестиваль Atlas Weekend.Так, на фестиваль змогли потрапити і насолодитися його атмосферою і люди з порушенням слуху. Для них створили окрему зону, де спеціальними пристроями посилювали вібрацію музичних інструментів. До того ж, були запрошені фахівці з США, які допомогли відтворити жестами музичні композиції. Завдяки жестовій мові перекладачі змогли передати не тільки слова, а й музику, звуки.

Біля головної сцени встановили великий екран, де транслювався сурдопереклад того, що співали музиканти. Це була спеціально розроблена адаптація, де за допомогою жестів передавалися музичні інструменти і зміст пісні, а ритм передавався за допомогою рухів перекладача.

Ресторан, де працюватимуть люди з синдромом ДаунаУ Києві заплановано відкриття ресторану, в якому будуть працювати люди з синдромом Дауна, зокрема серед них будуть вихованці Дарницького та Святошинського інтернатів. Дизайн ресторану вже розробили, а на стінах хочуть повісити репродукції «Таємної вечері», «Народження Венери», «Мони Лізи» та інших знаменитих картин.
Зараз засновники ресторану збирають гроші на його будівництво, яке планують почати цієї осені. Прибуток ресторану будуть відправляти на різні благодійні проекти.

Хлопець з синдромом Дауна з вищою освітою

Не всі люди з інвалідністю можуть отримати освіту і влаштуватися на роботу. Багатьом не вистачає підтримки, можливостей або засобів. Та й до того ж українська система освіти тільки-тільки починає перебудовуватися під інклюзивні потреби. Проте, вже зараз є люди, силою волі і наполегливістю яких можна пишатися. Так, житель Луцька 24-річний Богдан Кравчук, став першою людиною з синдромом Дауна, який здобув вищу освіту в Україні. В цьому році Богдан отримав диплом бакалавра історії, незважаючи на те, що і йому, і його родині довелося поборотися за можливість потрапити до ВНЗ.
Після того, як Богдан отримав диплом, його запросили на роботу екскурсоводом в музей історії освіти Волині, який знаходиться при Інституті післядипломної педагогічної освіти.

«Перш за все буду допомагати, презентації робити. Які завдання будуть давати - то і буду робити. Хвилююся, коли йду на роботу. Але, нічого, все буде добре», - прокоментував Богдан Кравчук.

В інституті впевнені, що хлопець впорається з роботою і не буде сидіти склавши руки, та й сам Богдан налаштований оптимістично.
Такі історії ще раз доводять, що не варто опускати руки навіть тоді, коли доводиться мати справу з серйозними труднощами на своєму життєвому шляху. Адже якщо йти у напрямку до своєї мети - то все обов‘язково вийде.

Автор Анастасія Іщенко
Фото: objectiv.tv, Укрінформ, hromadske.ua, Big Hug

Читайте також: Будьте чесні і не приховуйте своїх емоцій: поради волонтерам, які їдуть в дитячий будинок