Будьте чесні і не приховуйте своїх емоцій: поради волонтерам, які їдуть в дитячий будинок
Що необхідно знати волонтерам, які збираються прийти на зустріч до дітей в дитячий будинок?

ПАМ‘ЯТАЙТЕ: ЦІ ДІТИ РОСЛИ БЕЗ БАТЬКІВ, І У НИХ Є ОСОБЛИВОСТІ, ЯКИХ НЕМАЄ У ЇХНІХ ОДНОЛІТКІВ, ЩО РОСТУТЬ В СІМ‘ЯХ


У кожної дитини в перші роки життя формується прихильність - до мами, тата, найближчих рідних. Потім ця прихильність допомагає їй вибудовувати відносини з іншими людьми і таким чином готує до дорослого життя. Особливість сиріт в тому, що в них порушення прихильності - вона не була правильно сформована. Це серйозно позначається на їх поведінці, тому сприймати усі слова і вчинки таких дітей потрібно, враховуючи цю їх особливість. Наприклад, дитина відразу може кинутися до вас на шию, сказати, що любить вас. Тим самим вона намагається компенсувати нестачу уваги, при цьому не розуміючи, що така поведінка не зовсім нормально. Якщо дитина так себе веде з вами, не варто відразу відповідати їй взаємними обіймами і клятвами в любові. Це буде приблизно те ж саме, як що годувати діабетика цукром - ви тільки погіршити порушення прихильності у дитини. Пам‘ятайте про цю її особливість та дотримуйтесь необхідних кордонів.СТАВТЕСЯ ДО ДІТЕЙ ЯК ДО РІВНИХ

Вибудовуйте комунікацію з ними, як з дорослими. Безумовно, вони набагато молодше вас, вони самотні, а тому в якійсь мірі беззахисні. Але демонструючи зайву опіку і дивлячись на дитину зверху вниз, ви тим самим даєте слабину і ставите себе ж в незручне становище: вам буде складніше їй відмовити. Але ж треба розуміти, що у таких дітей замість навичок здорового спілкування розвинулося вміння маніпулювати. А значить, вони легко можуть використовувати ваше розчулення і бажання їх захистити: наприклад, попросити забрати їх з собою додому або подарувати їм свій телефон, прикрасу, записну книжку...

Якщо ви будете ставитися до цих дітей як до рівних, вам буде простіше сказати їм «ні».

ПАМ‘ЯТАЙТЕ, ЩО У ВАШИХ СТОСУНКАХ ДОРОСЛИЙ - ВИ

Ви приїжджаєте до дітей, щоб показати їм, що таке здоровий контакт (пам‘ятайте, що їм його не вистачає!), і вся відповідальність за це лежить на вас. Ви повинні стежити за порядком і знаходити до дітей підхід в будь-якій складній ситуації.

І саме ви, дорослий, є відповідальним за те, як будуть розвиватися ваші відносини. В ідеальному варіанті ваше зближення повинно бути повільним і з дотриманням особистих кордонів.

БУДЬТЕ ЧЕСНІ І НЕ ПРИХОВУЙТЕ СВОЇХ ЕМОЦІЙ


У безмежному бажанні допомогти дітям не забувайте про себе. Говорячи «я» при спілкуванні з дітьми, ви не показуєте себе егоїстом. «Я-послання» - дієвий спосіб запобігання конфлікту і знову ж встановлення здорового контакту. Наприклад, якщо дитина вас десятий раз питає, чи можете ви забрати її з собою до себе додому, не бійтеся бути відвертим і сказати: «Коли ти мене стільки раз питаєш одне і те ж, я починаю дратуватися. Будь ласка, не роби так». Це буде краще, якщо ви будете мовчати про свої негативні емоції і накопичувати їх.
Якщо щось в поведінці дитини неприпустимо і неприємно вам - наприклад, підліток порушує ваш особистий простір, торкаючись до вас - також необхідно дати зворотний зв‘язок. Скажіть, що не можна так робити з чужими людьми, подібне можливе лише між близькими людьми або родичами. А з вами як з волонтером йому краще дотримуватися кордону.

НЕ БІЙТЕСЯ ПОМИЛИТИСЯ

Помилки - нове поле для взаємодії. Діти не засудять вас за помилку, але це буде цінний досвід для них: вони зрозуміють, що помилка - це нормально, побачать приклад її здійснення і виправлення. І це черговий зразок здорового контакту для дітей, позбавленого його.


Крім того, від цього ваш образ, образ волонтера, можливо, ідеалізований уявою дитини, стане для неї більш близьким до реальності: вона зрозуміє, що ви просто людина, яка може відчувати різні емоції (у тому числі негативні) і по-різному діяти (у тому числі неправильно). Це допоможе дитині навчитися вибудовувати відносини з різними людьми і підготує її до дорослого життя.

Читайте також: Без щеплень нікуди: необхідні дитячі щеплення і поради перед вакцинацією