Жертвуючи життям, щоб врятувати життя
«Повернути комусь роки життя - заради цього можна і потерпіти біль»

У США під час процедури донації кісткового мозку впав у кому і помер 44-річний донор Деррік Нельсон. Для світової медичної практики це надзвичайно рідкісний випадок. Саме тому він прикував до себе увагу лікарів і журналістів, знову породивши хвилю питань про безпеку потенційних донорів.


Згідно з дослідженнями, які проводила Всесвітня асоціація донорів кісткового мозку (WMDA), ризики від процедури для донорів мінімальні і проявляються, як правило, у вигляді болючих відчуттів в області поясниці, ломоти в кістках, слабкості і запамороченні, які проходять протягом кількох днів. Однак випадок, що стався з 44-річним американцем Дериком Нельсоном, можливо, змусить скоригувати стандарти безпеки по відношенню до донорів під час процедури.

Апное та інші обставини

Колишній військовий на ім‘я Деррік Нельсон був директором коледжу в Вестфілд, штат Нью-Джерсі (США). Давним-давно, ще в 1996 році, він здав зразок крові під час донорської акції. Але збіг стався лише 22 роки по тому. Восени 2018 року з Нельсоном зв‘язалися представники американської донорської організації Be the Match і запитали, чи можна зробити розширений аналіз: схоже, фенотип Дерріка збігся з фенотипом 14-річного юнака з Франції, якому потрібна пересадка кісткового мозку. Аналіз показав повний збіг.

Нельсон відразу погодився стати донором. Однак в ході попереднього медичного обстеження з‘ясувалися подробиці, які сильно ускладнили процедуру донації. У лютому 2019 року в студентському виданні Hi‘s Eye з‘явилася замітка «Доктор Нельсон жертвує стовбурові клітини, щоб врятувати життя», в якій детально роз‘яснюють суть проблеми.
Деррік Нельсон став потенційним донором кісткового мозку ще в 1996 року, коли служив в армії, однак збіг стався тільки тепер, 22 роки по тому

Спочатку лікарі клініки Берген в штаті Нью-Джерсі планували провести операцію зі збору стовбурових клітин з кісткового мозку під загальною анестезією. Але це виявилося неможливо: Деррік страждав апное (синдром, який полягає в спонтанних зупинках дихання під час сну), воно проявилося у нього ще під час служби в армії.

Пацієнтам з апное загальний наркоз робити небезпечно, тому лікарі вирішили використовувати альтернативний метод - аферез. Нельсон сам роз‘яснював цей процес кореспонденту Hi‘s Eye: «Кров з однієї руки відправляють на центрифугу, де відсівають стовбурові клітини, а потім повертають кров назад, в іншу руку».

Однак на фінальному етапі обстеження з‘ясувалося, що у Нельсона є ознаки серповидноклітинної анемії - генетичного захворювання, при якому в організмі виробляється аномальний гемоглобін, через що еритроцити не можуть нормально забезпечувати органи і тканини киснем. Як пояснили Нельсону лікарі, це захворювання унеможливлює збір стовбурових клітин з периферичної крові методом аферезу. Однак конкретно в цій ситуації, коли у Нельсона відбувся повний збіг з 14-річним реципієнтом, що потребують пересадки, лікарі пішли на ризик.

В результаті було вирішено все-таки взяти стовбурові клітини з кісткового мозку, але проводити процедуру не під загальним, а під місцевим наркозом, щоб контролювати дихання і стан пацієнта.

Перед донацією Нельсон сказав кореспонденту Hi‘s Eye: «Повернути комусь роки життя - заради цього можна і потерпіти біль». Це були його останні слова. Після процедури Деррік несподівано впав у кому, яка тривала кілька тижнів. Всі ці дні в його палаті невідлучно перебували його близькі. 7 квітня, у неділю, Деррік помер.

Доброта і чуйність

Першою про його смерть оголосила керівник шкільного округу в Вестфілд, доктор Маргарет Долан. «Деррік вражав нас усіх своєю порядністю, добротою, чуйністю і нескінченно позитивним настроєм», - сказала вона. Мер Вестфілд Шеллі Бріндлі написала у себе в фейсбуці про «величезну втрату для місцевої громади». Після цього в мережі і місцевих ЗМІ піднялася справжня хвиля співчуття. При цьому багато підкреслювали самовідданість Нельсона і захоплювалися його вчинком.

Салім Шіваад - друг Нельсона, музикант з Атланти, штат Джорджія, - назвав смерть Дерріка героїчною. «Він помер, намагаючись врятувати життя дитині - абсолютно незнайомої, з іншої країни», - написав Шіваад у себе в твіттері.
На згадку про Нельсона запалили свічки студенти з коледжу в Вестфілді, де він був директором

Сенатор штату Нью-Джерсі Том Кін закликав з‘єднатися в думках і молитвах з родиною покійного, додавши, що Вестфілд втратив в особі Нельсона справжнього і безкорисливого лідера. А губернатор штату Філ Мерфі підкреслив, що Нельсон висловлював все найкраще, що є в штаті Нью-Джерсі.

Активісти Вестфілда почали збір підписів за перейменування коледжу в честь Дерріка Нельсона на платформі Change.org. Вихованці Нельсона захоплюються його мужністю і рішучістю. «Я завжди знала, що він велика людина, - говорила виданню NJ.com 16-річна Марсела Еванс. - Коли перед операцією я дізналася, що він хворий, я дуже засмутилася, тому що він комусь допомагав. Але те, що він навіть з хворобою прийняв це рішення, викликає у мене нескінченне повагу». Вчителька англійської мови в Вестфілдском коледжі доктор Етель Хесті написала в коментарі до статті Hi‘s Eye про Нельсона: «Вкрай рідко зустрічаються люди, які готові безкорисливо піти на ризик заради абсолютно незнайомої людини».

Наречена Нельсона Шеронда Брейкер опублікувала заяву для місцевих ЗМІ. «Його щедрий і добрий вчинок, останній в його житті, краще за все говорить про те, якою людиною він був і яким ми його будемо пам‘ятати», - написала вона.

Ризики мінімальні

Серед коментарів під постами офіційних осіб Нью-Джерсі були не тільки співчуття - траплялися також і репліки про ризики процедури донорства кісткового мозку. Однак офіційних коментарів лікарів про причини загибелі Нельсона і її зв‘язку з процедурою поки не послідувало.

Зазвичай ризики для донорів кісткового мозку оцінюються як вкрай невисокі. У статті Washington Post про загибель Нельсона наводиться статистика американської Національної програми донорів кісткового мозку: лише у 2,4% донорів в ході донації можуть виникнути ускладнення, пов‘язані з використанням анестезії або пошкодженням кісток, м‘язів або нервів.
Деррік Нельсон в парадній формі

У 2008 році медичний журнал Haematologica опублікував масштабне дослідження групи вчених під керівництвом швейцарського гематолога Йорга Халтера. У ньому розглядалися результати понад 50 тис. споріднених донаций починаючи з 1993 року. На 51 024 процедури було виявлено п‘ять випадків смерті донорів, причому двоє з них були старше 50 років, а один помер внаслідок лікарської помилки. Що стосується летальних випадків серед неспоріднених донорів, то, за даними WMDA, до Нельсона такий випадок був всього один з 250 тис. донацій (з 1988 року). В цілому ця кількість настільки мала, що робити статистично значущі узагальнення на цій вибірці буде неможливо. Звичайно, жодна операція не може вважатися абсолютно безпечною. Однак очевидно, що у випадку з донацією кісткового мозку ризик ускладнень мінімальний.

Автор Микола Воронов, кореспондент проекту Кров5
Фото: Facebook.com, Youtube.com

Читайте також: 10 правил життя, які батько написав після втрати сина

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТИ І ПІДОПІЧНИХ ФОНДУ