Зарплата Гіппократа: Скільки заробляє сімейний лікар після Реформи?
Із впровадженням Реформи первинної ланки медицини багато хто сподівався на краще і, перш за все, лікарі. Вони вірили, що тепер нарешті будуть мати достойну оплату своєї титанічної праці. Але чи насправді це так, і чи справдилися їхні надії, розбиралась Катерина Стебельська.

Місячна зарплата медиків складається з двох складових: оклад (фіксована тарифна сітка, вислуга років, категорія й таке інше) та розрекламованої надбавки з кожної підписаної декларації з пацієнтом. Але це, своєю чергою, не означає, що чим більше у сімейного лікаря декларацій, тим вища заробітна плата, адже розмір цієї надбавки встановлює кожна поліклініка чи амбулаторія виключно індивідуально. Відтак, розмір щомісячної платні може коливатися від 3700 гривень до 14 000 гривень. Але тих, хто може похвалитися зарплатою у 14 000 гривень не так вже й багато, а натомість більшість так і отримує «мінімалку».Одна з такої більшості, Оксана Паньковик, педіатр та сімейний лікар з Дніпра. Зі своїм п’ятирічним досвідом роботи, вона отримала у лютому місяці зарплатню у розмірі 3784 гривень.
«Майже Європа! Це відбирає будь-яку мотивацію як в молодих, так і вже досвідчених лікарів! Багато хто з медиків просто тікають з лікарень у пошуках більш достойної зарплати. Також виїжджають за кордон. Також зберігається тенденція масових звільнень в регіонах. Лікар після інтернатури, лікар, що переїхав в інше місто, лікар після декрету - не заслуговують зарплати в 3700 гривень за місяць! Це праця за безцінь!» – говорить лікарка Оксана Паньковик.

Із такою щомісячною зарплатою, дохід на рік становить близько 44 000 гривень або 1500 доларів. Для порівняння спеціаліст у галузі медицини в Нідерландах в середньому за рік заробляє 253 000 доларів. Якщо цю суму розподілити за робочим графіком його українського колеги, то виходить, що година його часу коштує 700 гривень. В Австралії лікарі щороку отримують 247 000 доларів, а в США – 230 000.
Подібна ситуація як у Оксани Паньковик із Дніпра й у сімейного лікаря Марії з Києва (ім’я змінено з етичних міркувань тому, що після того, як вона виклала фото власної довідки зарплати в мережі, їй пригрозили звільненням – Уфонд).

«У поліклініці в мене мінімальна зарплата як у молодого спеціаліста – 4500 гривень. У моїй поліклініці немає сформованої системи надбавок та премій. Зазвичай додають 1-2 тисячі гривень на Новий рік та 8 березня. Деколи пацієнти можуть залишити «подяку» – у середньому це 50-100 грн. В місяць виходить десь 1000 грн. Але останнім часом мало хто залишає. Мабуть, вважають, що після медреформи у нас занадто високі зарплати. Зараз у мене немає повного набору пацієнтів, тому мені буде нараховуватись мінімальна зарплата та надбавки за вже підписані декларації. Але виплати за декларації надходять не особисто лікарю, а на всю поліклініку. З цієї суми сам медичний заклад вираховує комунальні послуги, податки та інше. Те, що залишилось – отримує сімейний лікар. Максимум лікар у моїй поліклініці може заробляти 7-8 тисяч, якщо у нього вища категорія і стаж. У приватній клініці у середній сезон лікар заробляє удвічі більше. Багато медиків працюють на двох роботах, щоб себе забезпечити. Я теж паралельно працюю ще й у страховій компанії. Там у мене фіксована ставка – 8500 гривень» – розповідає сімейна лікарка з Києва.

Чому деякі лікарі опинилися в невигідному становищі?

Лікар, який оформився як ФОП, всі гроші отримує від НСЗУ на свій рахунок і розпоряджається ними сам. Доктор, який працює в комунальному медзакладі, не отримує гроші собі на карту. Кошти приходять на рахунок лікарні, а адміністрація вирішує, на що їх розподілити: на підвищення зарплат, на ремонт або на обладнання. МОЗ радить лікарям йти до головлікаря і обговорювати свою зарплату. Керівництво деяких лікарень вже складає зі співробітниками новий колективний договір. За цим документом визначається, хто на яку зарплату і за яких умов може розраховувати.

Але все це, як бачимо, не відображає всього того, про що нам розповідають чиновники з Міністерства охорони здоров‘я. І поки вони звітують про свої успіхи, лікарі на місцях продовжують рятувати життя, боротися з бюрократичною системою і чекати гідної оплати праці для всіх, коли б зарплата в 125 640 гривень в місяць заступника Міністра охорони здоров‘я України Олександра Лінчевського не здавалася такою космічної лікарю з 3784 гривень у місяць або медсестрі з 2970 грн/місяц.

DONATE