Медичні маски: як правильно вибрати і чи допоможе це захиститися від вірусу
В Україні, як і в усьому світі, бушує коронавірус. У країні ввели карантин і жорсткі заходи безпеки. Безліч людей, щоб захиститися від вірусу, ходять в масках. Про те, наскільки це дієвий метод - до сих пір ведуться дискусії. Проте, без масок не впускають в банки та інші установи, які не зачинилися на період карантину. Розповідаємо, як вибрати хорошу маску, і на що варто звертати увагу.

Чи потрібна маска?

В першу чергу відзначимо, що у Всесвітній організації охорони здоров‘я рекомендують носити медичну маску людям, які кашляють або чихають, а здоровим слід надягати її, коли вони надають допомогу людині з підозрою на Covid-19.
Крім цього, не варто забувати, що медичні маски ефективні тільки в комбінації з регулярною обробкою рук спиртовмісними антисептиками або водою з милом.

У свою чергу, заступник глави МОЗ, головний санітарний лікар України Віктор Ляшко заявив, що медична маска не захищає людину від коронавірусу, але вона може захистити оточуючих, якщо ця людина є носієм вірусу.

«Одягаючи маску в даний конкретний момент, ми зменшуємо можливість інфікування людей, які працюють в державних структурах, і які зобов‘язані сьогодні виходити на роботу, щоб забезпечити життєдіяльність країни», зазначив Ляшко.

Він уточнив, що з маскою зменшується відстань, на яку інфікована людина поширює збудника хвороби, в тому числі коронавірус.

Які є маски

Те, що зараз масово розкупили в Україні це звичайна медична маска, або ж ще її називають хірургічною. В якості захисту від вірусу такі маски абсолютно марні. Проте, проведені дослідження показали, що такі маски все ж можуть перешкоджати зараженню. Носити їх можна протягом 2 - 6 годин, в залежності від зовнішніх умов, якщо ж на вулиці розпал епідемії, змінювати таку маску потрібно кожні дві години.

Раніше ціни на медичні маски були копійчаними, зараз же, мало того, що знайти їх в аптеках практично нереально, так і стоїть один екземпляр понад 25 грн.

Для надійного захисту від вірусів потрібно використовувати не вищезгадану маску, а респіраторні маски. Всього є респіратори з трьома різними ступенями захисту: FFP1, FFP2 і FFP3 (Filtering Face Piece).

Респіратори з захистом FFP1 куди ефективніше, ніж звичайні медичні маски. Так, вони призначені для захисту від нетоксичного пилу і великих крапель. Така маска фільтрує близько 80% частинок розміром менше 2 мкм, тобто вони утримують не більше 80% шкідливих речовин, які знаходяться в повітрі.
Найчастіше такі респіратори застосовують для захисту від нетоксичного пилу в сільськогосподарської, харчової, деревообробної, будівельної промисловості, при роботах на каменоломнях, роботах з цементом і т.д. Вважається, що від вірусних захворювань цей тип масок не захищає. Але носити респіратори можна довше, ніж звичайну хірургічну маску - до 8 годин.Зараз в інтернет-магазинах вартість таких масок варіюється від 60 до 200 грн.

Респіратори з захистом FFP2 фільтрують близько 94% забруднень, саме цей вид масок потрібно використовувати для захисту від вірусів і, зокрема, від коронавируса. Так рекомендує і український МОЗ, і Всесвітня організація охорони здоров‘я.
Крім цього, респіратор також призначений для роботи в умовах токсичного пилу, масла, води і аерозолів. Носити їх теж варто не більше 8 годин.В інтернет-магазинах вартість респіраторів цього класу варіюється від 90 до 350 грн.

Респіратори з захистом FFP3 фільтрують близько 99,95% часток. Їх використовують в важких умовах роботи, де людину потрібно захистити від великої концентрації пилу, токсичних речовин і навіть радіоактивних речовин. Дихати в таких масках складно, тому проходити в ній 8 годин - більш проблемно, ніж в інших.Ці респіратори найдорожчі - найчастіше ціни на них стартують від 200 грн, але можна знайти і дешевше.

Як носити маски

Крім того, щоб вибрати правильну маску, потрібно вміти її надягати і носити. Оскільки в іншому випадку весь захист зведеться нанівець. На сайті ВООЗ є ціла інструкція про те, як це робити:

- перед тим як надіти маску, потрібно обробити руки спиртовмісним засобом або ретельно вимити їх з милом;
- надіти маску потрібно так, щоб вона закривала ніс і рот без зазорів між особою і маскою;
- не варто торкатися маски під час використання;
- в разі дотику обробіть руки спиртовмісним засобом і вимийте їх з милом. Як тільки маска стає сирою, замініть її на нову, і не використовуйте одноразові маски повторно;
- знімати маску слід обережно тримаючись за резинки ззаду (не торкаючись до передньої частини маски);
- після цього її потрібно відразу ж викинути в контейнер для відходів, що закривається, а після помити руки або ж обробити їх спиртовмісним засобом.

Автор Анастасія Іщенко
Фото Unsplash, Pixabay

Читайте також: Самоізоляція під час хвороби