Недоїдання, прихований голод і ожиріння: як страждають діти від неправильного харчування
Нещодавно в ЮНІСЕФ опублікували доповідь на тему «Становище дітей в світі, 2019 рік». У цій доповіді йдеться про те, як харчуються діти. Так, через неповноцінне харчування діти стикаються з безліччю труднощів і захворювань - 149 мільйонів дітей молодше 5 років до сих пір відстають у рості, а майже 50 мільйонів страждають від виснаження. Але при цьому показники надмірної ваги стрімко ростуть. Ми зібрали найцікавіше і найважливіше з цієї доповіді та розповідаємо, як же виглядає ситуація з харчуванням дітей у світі.

Кожна друга дитина страждає від прихованого голоду

Через неповноцінне харчування діти страждають від недоїдання, прихованого голоду і надмірної ваги. Так, згідно з дослідженням ЮНІСЕФ, в усьому світі кожна третя дитина у віці до 5 років погано росте саме через неповноцінне харчування, найбільш помітними проявами якого є відставання в рості, виснаження і надмірна вага.

У той же час, кожна друга дитина у віці до 5 років страждає від прихованого голоду, викликаного браком вітамінів та інших необхідних поживних речовин. Помітити прихований голод не так-то просто, зазначають фахівці. Адже дитина може споживати багато їжі, але, при цьому, відчувати брак вітамінів. При прихованому голоді у дитини буде дефіцит заліза, що знижує його здатність до навчання.

До того ж продовжують зростати показники надмірної ваги і ожиріння. Тільки в період з 2000 по 2016 рік частка дітей з надмірною вагою (у віці від 5 до 19 років) збільшилася з 1 до 10 до 1 к 5. Спостерігається така тенденція по всіх континентах, крім Африки.

46% підлітків їдять фастфуд раз на тиждень

Така ситуація склалася через цілу низку причин. В першу чергу фахівці відзначають, що сьогодні діти їдять занадто багато шкідливих і вкрай мало корисних продуктів. У доповіді ЮНІСЕФ сказано, що багато сімей віддають перевагу продуктам високого ступеня обробки (мова про різні напівфабрикати, копченостях і т.д.), які можуть містити велику кількість насичених жирів, цукру і натрію при незначній кількості необхідних поживних речовин і клітковини.Якщо говорити про підлітків, то 42% принаймні раз в день п‘ють газовані безалкогольні напої, а 46% раз на тиждень їдять фастфуд. Крім цього, підлітки часто пропускають сніданок і не вживають фрукти. Через велику кількість в раціоні шкідливої їжі, в ньому часто відсутні цілісні злаки, фрукти, горіхи і насіння, овочі і омега-3 жирні кислоти.

Часто проблеми з харчуванням тягнуться ще з глибокого дитинства, коли, будучи немовлятами, діти не отримують потрібну кількість корисних речовин. Фахівці пишуть, що 44% дітей у віці від 6 до 23 місяців не отримують фруктів і овочів, а 59% не їдять яйця, молочні продукти, рибу або м‘ясо.

«Діти молодше 2 років можуть отримувати в середньому чверть споживаної енергії з таких продуктів, як печиво, локшина швидкого приготування і соковмісні напої, що знижує споживання ними необхідних вітамінів і мінералів. Діти, які вживали в їжу більшість таких снеків і напоїв, були нижче ростом, ніж їх однолітки», наголошується в дослідженні.

У ЮНІСЕФ активно займаються тим, щоб виправити цю проблему. В організації зазначають, що необхідно збільшувати пропозиції більш якісних продуктів і формувати більш високий попит на ці продукти. Крім цього, також важливо проводити регулярні дослідження, збирати аналізи і т.д., щоб розуміти, як розвивається ситуація.

Але не варто забувати, що про харчування своїх дітей повинні в першу чергу задуматися безпосередньо батьки, адже саме на них лежить вся відповідальність і від них залежить, чи виросте їх дитина здоровою.

Автор Анастасія Іщенко
Фото Unsplash
Графіка ЮНІСЕФ

Читайте також: Життя. Далі буде: Правильний ритм серця