Не смерть, а друге життя!
Ми неодноразово вже торкалися теми стосовно системи трансплантації в Україні, але переважно в площині планів на майбутнє. І ось, нарешті, можемо у реаліях сьогодення спостерігати за не просто обнадійливими новинами в цій сфері медицини, а воістину життєствердними. Уже зараз можемо бачити – системі трансплантації не просто однозначно бути, вона вже є, і вона вже робить бодай і перші, але напрочуд впевнені кроки. З чого це видно? Ні, не з медичної статистики і не з медичних журналів, в яких, наче на скрижалях історії, записані дати проведених трансплант-операцій. Насамперед, це видно по іскристих очах людей, що були за крок від смерті, життєлюбів, яким лікарі-художники домалювали лінії життя.

То, як усе починалось?

Восени 2019 року Черкащина розробила та затвердила обласну програму «Трансплантація аутологічних гемопоетичних стовбурових клітин кісткового мозку та периферичної крові» на 2019-2023 рр., яка передбачала створення в Обласному онкологічному диспансері Центру аутологічної трансплантації. Завдяки затвердженій обласній програмі було закуплене необхідне високоякісне обладнання та проведена підготовка приміщень. Лікарі пройшли практичну підготовку в Центрі гематологічної трансплантації Клініки хіміотерапії та гематології університетської клініки м. Рига, Латвія. Колеги з Латвії також були запрошені та допомагали лікарям диспансеру провести перші процедури з підготовки клітин до пересадки (сепарації стовбурових клітин та їх кріоконсервації). Уже наприкінці листопада 2019 р. черкаські медики вперше в області провели аутологічну трансплантацію кісткового мозку, тобто пересадку власних клітин пацієнтки. Наразі пацієнтка вже виписана та перебуває під наглядом лікарів. Медики й далі будуть розвивати програму, у 2020 році планується провести до 40 подібних трансплантацій. До цього подібні операції робили лише в Києві та Львові. Тоді ж, у листопаді також була проведена перша пересадка нирки в районній лікарні м. Ковель.

Трансформація в законодавчій базі

На початку грудня 2019 року, Верховна Рада України проголосувала в першому читанні за зміни до Закону про трансплантацію. Це дало змогу вже наприкінці грудня успішно прийняти декілька важливих Законопроектів для розбудови комплексної системи трансплантації та утвердження пілотного проекту. Завдяки цьому десятьом учасникам пілотного проекту з трансплантації, які подали відповідні заявки та затверджені Постановою Кабінету Міністрів України від 18 грудня 2019 р. № 1083 «Про затвердження переліку послуг та тарифів на послуги з надання третинної (високоспеціалізованої) медичної допомоги методом трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів, які надаються учасникам пілотного проекту щодо зміни механізму фінансового забезпечення оперативного лікування з трансплантації органів та інших анатомічних матеріалів», здійснено відповідну оплату.Як повідомляють у Міністерстві охорони здоров’я України, оплата відбулася за кошти Державного бюджету 2019 року. Після використання цих коштів буде проведено додатковий переказ коштів із Державного бюджету 2020 року для того, щоб повністю покрити витрати на операції з трансплантації, які відбуваються в Україні. Цей крок Дмитро Коваль, заступник міністра охорони здоров’я України, прокоментував так: «Одна з ключових характеристик системи, яку ми будуємо - правила, що однакові для всіх. Пацієнт повинен отримати послугу належної якості в кожному закладі, який проводить операції з трансплантації. Можливість виконувати трансплантації повинна бути у всіх закладів, які хочуть і можуть це робити. Оплата за послуги з трансплантації повинна відбуватися незалежно від регіональної приналежності за однаковими для всіх тарифами. Для того, щоб отримати оплату послуг із трансплантації, закладам не потрібно «оббивати» пороги міністерства чи бути членами різноманітних робочих груп - необхідно просто відповідати критеріям».

Збільшили перелік медичних закладів

Зважаючи на гостру необхідність збільшити кількість операцій з трансплантації, Кабінет Міністрів України розширив перелік закладів охорони здоров’я, які є учасниками пілотного проекту, мають ліцензію на трансплантацію й готові виконувати операції з пересадки органів. Зокрема такі: КЗ «Дніпропетровська обласна клінічна лікарня
ім. І. І. Мечникова», м. Дніпро; КНП Львівської обласної ради «Львівська обласна клінічна лікарня», м. Львів; КНП «Одеська обласна клінічна лікарня» Одеської обласної ради, м. Одеса; КНП Харківської обласної ради «Харківський обласний клінічний центр урології і нефрології
ім. В. І. Шаповала», м. Харків; КНП Ковельське міськрайонне територіальне медичне об’єднання Ковельської міської ради Волинської області, м. Ковель; державна установа «Інститут серця Міністерства охорони здоров’я України», м. Київ; державна установа «Національний інститут серцево-судинної хірургії ім. М. М. Амосова Національної академії медичних наук України», м. Київ; КНП «Черкаський обласний онкологічний диспансер» Черкаської обласної ради, м. Черкаси.


За результатами пілотного проекту в І кварталі Міністерство охорони здоров’я України проведе аналіз і, можливо, ще розширить список учасників пілотного проекту.

2020 рік – старт комплексної системи трансплантації

20 грудня 2019 р. Верховна Рада України прийняла Законопроект №2457, який запровадить комплексну систему трансплантації в Україні. Згідно з цим Законопроектом буде створюватися Єдина державна інформаційна система трансплантації органів і тканин, яка наразі проходить тестування задля усунення недоліків, утворення та коректного функціонування реєстрів потенційних донорів кісткового мозку.
З початку 2020 р. в Україні розпочинають проводити операції з трансплантації органів, які раніше відбувалися за кордоном і потребували значних державних коштів. Орієнтовно з квітня 2020 р. лікарі зможуть користуватися Єдиною державною інформаційною системою трансплантації органів і тканин у дослідному режимі, а самі операції з трансплантації до цього проводитимуться у звичайному режимі. Дата запуску системи для обов’язкового використання встановлюється з січня 2021 року. Дмитро Коваль зазначає: «Наша мета - не одна чи п’ять операцій, а система, за якої їх можна буде робити сотнями, система, кожен крок якої буде прозорим, зрозумілим і не викликатиме сумнівів у людей. Адже в 2020 році у кожного українця з’явиться можливість висловити згоду на донорство і рятувати життя - ми сподіваємося, що наше суспільство підтримає цей всесвітній підхід».

Усе тільки починається!Напевно, найбільш знаковими і грандіозними подіями у знову ввімкненому після 15-річної перерви українському трансплантаційному процесі є пересадка двох сердець. Сердець, що знову б’ються в нових грудях. Все сталося у стінах районної лікарні в місті Ковель на Волині. Перша пересадка відбулась ще наприкінці грудня, друга – вже на початку лютого. Обидві надскладні операції завдяки майстерності і професіоналізму команди ковельських і київських лікарів на чолі з кардіохірургом Борисом Тодуровим пройшли успішно. Першого пацієнта, Василя Міговку, вже виписали додому. Зараз він починає нову сторінку свого життя, життя, коли діти виросли й онуки підросли, - життя «для себе». Другий пацієнт, Святослав Німчук, також після успішної операції готується до реабілітації, що пройде у стінах Інституту серця в Києві. Ці двоє чоловіків отримали найцінніше – можливість прокинутися і відчути у грудях стукіт здорового серця! Завдяки донорству вони отримали шанс на Друге Життя!

Будьте здорові!

Автор Катерина Стебельська

Читайте також: Навчання без обмежень з гарантією працевлаштування