Підсумки-2019: медреформа, соціальні виплати, інклюзивна освіта та закон
2019 рік був для України багатим на різні події: починаючи від президентських виборів і закінчуючи поверненням полонених з Росії. Але, крім таких гучних процесів, в країні щодня відбуваються маленькі зміни, на які ми часто не звертаємо уваги. Підводимо підсумки року, що минає і розповідаємо, що було в 2019 році з інклюзією, медициною та освітою.

Виплати для людей з інвалідністю

В Україні розмір виплат для людей з інвалідністю прив‘язаний до прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність. З огляду на те, що прожитковий мінімум підвищувався кілька разів за цей рік, зросли і самі виплати.
Так, за станом на 1 січня 2019 року, розмір виплат становив 1497 гривень, а вже 1 грудня 2019 року - 1638 грн. Планується, що з середини 2020 року ця сума зросте до 1712 грн.

Медреформа

Ось уже кілька років в країні триває медична реформа. Поки що не все йде гладко, але певні зміни вже є. Так, до квітня 2019 року всі українці повинні були знайти собі сімейного лікаря і підписати з ним декларацію. Але кінцевого терміну підписання договору з лікарем немає і люди можуть в будь-який час підписати декларацію, щоб отримувати безкоштовну допомогу. До слова, зараз за даними Національної служби здоров‘я, вже понад 28 млн українців підписали декларації з лікарями.Також, в 2019 році повинен був запрацювати другий етап медреформи. Планувалося, що МОЗ визначить конкретний перелік безкоштовної діагностики та українці зможуть користуватися певними послугами безкоштовно. Але це нововведення так і не почало працювати, а зараз в МОЗ кажуть, що його введення на початку наступного року теж під питанням, тому що поки що медичні установи ще не до кінця готові до автономізації.

Планувалося також і реформування екстреної допомоги, але поки що воно працює тільки як пілотний проект в декількох регіонах - Вінницькій, Донецькій, Одеській, Полтавській, Тернопільській областях і Києві. У цих регіонах з‘явилось дві швидких допомоги - екстрена, яка виїжджає тільки в тому випадку, якщо необхідна термінова госпіталізація; і невідкладна, яка приїде в тому випадку, коли загрози для життя немає, але є загроза для здоров‘я: загострюється хронічна хвороба, підвищилася температура або тиск.

В рамках пілотного проекту передбачено:
- закупівля спеціалізованого санітарного транспорту;
- оснащення для навчально-тренувальних відділів центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф (ЦЕМД);
- апаратно-програмний комплекс диспетчерських служб центрів екстреної медичної допомоги та медицини катастроф.

Після реформи, в бригаді буде екстрений медичний технік і два парамедика, які зможуть доставити людину до лікарні і надати догоспитальную допомогу. Але крім цього залишаться і лікарські бригади, які будуть виїжджати на виклики, які вимагають втручання лікаря.

Також відомо, що державною програмою «Доступні ліки» з 1 квітня займається Національна служба здоров‘я України (НСЗУ) і одним з нововведень стало те, що українці почали отримувати електронні рецепти. Нагадаємо, що всього в цю програму входить 258 препаратів, з них 64 є безкоштовними для пацієнтів, інші - з невеликою доплатою.
Щоб отримати електронний рецепт, потрібно звернутися до сімейного лікаря, терапевта або педіатра, з яким пацієнт раніше підписав декларацію. Мобільний номер пацієнта лікар вносить в електронну систему, після чого пацієнтові прийде SMS з двома номерами: унікальним номером рецепта і кодом підтвердження для отримання ліків в аптеці. Незабаром пацієнтам обіцяють перевести в цифрову площину і медичні карти.

Інклюзивна освіта

На жаль, Україна в питаннях інклюзивності істотно відстає від європейських країн, але все ж у нас роблять правильні кроки в цьому напрямку. Ще в 2018 року Кабмін прийняв постанову про підтримку інклюзивної освіти. І за останній час в країні відкрилися сотні інклюзивної-ресурсних центрів (ІРЦ). Ці центри потрібні для того, щоб допомогти дітям з інвалідністю адаптуватися до навчання і побуту, отримати підтримку фахівців, батьки особливих дітей, там також зможуть отримати консультативно-психологічну допомогу.Станом на 2019 рік, в країні налічується 603 інклюзивно-ресурсних центра, а ще 96 закладів з інклюзивною освітою планують створити додатково до кінця 2020 року.
Крім цього, за даними Міністерства освіти і науки України, на початок 2019 року в Україні кількість шкіл з інклюзією виросло в 2,5 рази і становило 3788 шкіл. Навчається в них понад 11 тисяч дітей з особливими потребами, що в три рази більше, ніж було до цього. У дитячих садках України кількість інклюзивних груп зросла з 732 в 2016 році до 1318 на початку 2019 року, і в цих групах тепер виховуються 2190 дітей з особливими потребами.

Згідно зі статистикою, 11 560 шкіл (це близько 74% від загальної кількості шкіл в країні) в Україні забезпечені безбар‘єрним простором, правда, тільки до першого поверху. Це означає, що біля входу в школи є пандуси, підйомники або кнопка виклику допомоги. З них пандусами забезпечено 69% (10781 школа), кнопками виклику - 23% (3664 школи), інформаційними покажчиками - 18% (2864 школи). Спеціально обладнані туалети для дітей з інвалідністю мають менше 5% шкіл (746).

Інклюзивні норми для будівництва

В оновленому переліку державних будівельних норм (ДБН), також були представлені нові вимоги до доступності будівель, які вступали в силу з квітня 2019 року. Ці норми покликані полегшити пересування для всіх людей з інвалідністю та маломобільних груп.

Так, наприклад, в метро, згідно з новими нормами, підлога на платформі і в вестибюлях станцій обов‘язково повинна бути неслизькою; на станціях і в прилеглих підземних переходах, на шляху руху пасажирів повинні обладнати системи навігації, ширина дверей на вході/виході зі станції повинна бути не менше 0,9 м; на нових станціях будуть тільки вантажопасажирські ліфти, а ось на реконструйованих і старих станціях буде дозволено дублювати ступені спеціальними підйомниками.З 1 вересня 2019 року, при будівництві станцій метро обов‘язково повинні проектувати туалети для пасажирів, які будуть перебувати на вході/виході з станції. Ці санвузли повинні бути обов‘язково доступними для всіх груп населення, включаючи людей з інвалідністю.

Норма облаштування доступних санвузлів стосується і інших великих громадських об‘єктів, а саме аеропортів, вокзалів, стадіонів, торгово-розважальних центрів. Відзначається, що універсальні кабіни санвузлів повинні бути обладнані необхідною сантехнікою і поручнями, а також мати ширину не менше 1,65 метрів і глибину не менше 1,8 метрів.
Також не менш 10% паркомісць на відкритих парковках повинні бути призначені для людей з інвалідністю, передбачається, що зона такого паркувального місця повинна бути не менше 3,5 метрів, а самі паркомісця повинні бути розміщені не далі 50 метрів від доступного для осіб з інвалідністю входу в будівлю, біля житлових будинків - не далі 100 метрів.

Крім цього, в нових ДБН прописали обов‘язково створення без бар‘єрного простору в кафе, ресторанах, магазинах, супермаркетах, кінотеатрах і т.д. Це означає, що обов‘язково потрібно облаштовувати посадочні місця для людей з інвалідністю в кафе, а також забезпечувати всі заклади пандусами та ліфтами. Доступними для людей з інвалідністю повинні стати і кінотеатри, театри, філармонії, опери та інші концертні установи.

Закон і благодійність

Що стосується ситуації в сфері взаємодії держави з третім сектором, то все також, котрий рік поспіль, залишається без змін. Архінеудобний і морально застарілий закон «Про благодійництво», який би звільнив благодійну допомогу від податку на прибуток, продовжує «дратувати» кожного, хто має хоч якесь професійне ставлення до благодійності.

Даний закон не стимулює, а, навпаки, гальмує розвиток благодійності у нас в країні. Сподіваємося в новому році, спільними зусиллями з іншими громадськими та благодійними організаціями, нам вдасться зрушити з місця цей камінь, і допомагати хворим дітям, буде ще простіше. А про всі нововведення та зміни в законодавчій базі благодійності, ми розповімо в нових матеріалах на сайті Фонду.

Як ми бачимо, в 2019 році багато змінилося і на 2020 рік також заплановано чимало нововведень, які допоможуть полегшити життя українців, зробити медицину більш якісною, а освіту доступнішою. Залишається сподіватися на те, що всі вони втіляться в життя і не будуть відкладені в довгу шухляду.

З наступаючим Новим роком та Різдвом!

Автор Анастасія Іщенко
Фото unsplash

Більше матеріалів в нашому розділі – Новини.