Татуювання проти діабету
Для людства феномен «тату» (tattoo) відомий вже понад декілька тисячоліть, але й досі в сучасно-авангардному суспільстві немає єдиної думки стосовно того, як сприймати це явище, та як на нього реагувати в емоційно-психологічному аспекті. У давнину татуювання слугувало знаком плем’я, роду, тотему, наділялось магічно-сакральним підтекстом, слугувало екзотичною прикрасою, вказувало на соціальну приналежність. Потім була тенденція, що тату – це вражаюче красиво. Приміром, так вважав славнозвісний Джеймс Кук, коли у 18-му столітті показав Європі Великого Омаі – полінезійця, який став живою тату-галереєю. Згодом же татуювання вже розцінювалося як епатажний виклик суспільству, як от сенсаційна леді Віола, яка красувалася перед публікою натільними портретами шести американських президентів, Чарлі Чапліна й інших знаменитостей. Та віднедавна, як з’ясувалося, татуювання може бути ще й корисним для здоров’я.

Татуювання-індикатор


Нещодавно журнал «Angewandte Chemie», що належить Німецькому хімічному товариству опублікував результати досліджень вчених Мюнхенського технічного університету, які по праву можуть претендувати на справжню революції в ендокринології, що, власне, може істотно спростити життя пацієнтів, хворих на цукровий діабет або із хронічними захворюваннями нирок. Групі вчених вдалося розробити так зване «медичне татуювання», що змінює колір залежно від зміни концентрації глюкози, альбуміну та кислотності (pH).

«Люди змінювали свій зовнішній вигляд шляхом введення пігментів у верхній шар шкіри протягом більше ніж 4000 років. Ми розробили функціональну косметичну технологію, яка поєднує в собі мистецтво татуювання і кольорометричні біосенсори. Використання татуювання для діагностичних, а не косметичних цілей - концепція майбутнього. Методика полягає у введенні індикаторних речовин у татуювання замість звичайного пігмента, де вони фіксуватимуть зміни концентрації метаболічних речовин безпосередньо, без будь-якої просторової відстані чи затримки часу і, можливо, дуже тривалий період», відзначають автори дослідження.

Як це працює?


Основними показниками, що найчастіше сигналізують про порушення в нормальній роботі організму, було вибрано рівні глюкози, альбуміну та кислотності. Альбумін - основний білок, що міститься в сироватці крові, його низька концентрація свідчить про проблеми з печінкою чи нирками, а висока - про проблеми з серцем. Рівень глюкози в крові необхідно постійно відстежувати хворим на цукровий діабет, у яких порушений метаболізм вуглеводів. А надто високий або занадто низький рівень кислотності може бути викликаний цілим рядом захворювань. Усі ці три параметри нескладно визначити в результаті звичайного аналізу крові, однак його можна зробити тільки в лабораторних умовах. Зокрема, діабетикам необхідно вимірювати рівень глюкози регулярно - іноді по кілька разів на день (перед кожним прийомом їжі), - а для кожного подібного вимірювання потрібно зробити укол і взяти на аналіз краплю крові. Як відзначають автори дослідження, існують і інші, неінвазивні методи (тобто не потребують забору крові). Наприклад, спеціальний пластир, який вимірює рівень кислотності та глюкози в крові за рахунок електрохімічного аналізу поту. Однак у них є ряд недоліків, головний з яких - низька точність вимірювань.
Наразі тільки один барвник розроблений досконало (той, що визначає рівень кислотності), його можна використовувати для постійного моніторингу, оскільки він повертається до вихідного кольору після коригування хімічного складу крові. За словами вчених, інші пігменти також можна доопрацювати і зробити придатними для багаторазового використання.

Щодо світової тенденції

Окрім німецьких вчених, таким новітнім діагностичним методом цікавляться й американські науковці. Зокрема ними розроблена технологія органічного татуювання, коли до чорнильних фарб додають спеціальні живі бактерії, які навчені реагувати на різноманітні фактори не лише людського організму, а й довкілля. Таке тату наноситься на шкіру за допомогою 3D-принтера і бактерії можуть контактувати між собою, створюючи цілий комп’ютер на шкірі та повідомляти власнику про стан його здоров’я.

Отож, якщо вчені успішно доведуть свою справу до кінця, то людство, окрім смарт-годинників, смарт-браслетів, поповниться ще одним смарт-девайсом – розумним татуюванням.

Автор Катерина Стебельська

Читайте також:
Система трансплантації та донорства в Україні – важливо почати говорити