Уроки благодійності: як просити про пожертвування і не виглядати жалюгідно?
Поради психолога Ольги Соріной.

Коли ми просимо гроші, то ми просимо допомоги у людини. Не у цільової аудиторії, а у людини. У цій статті мені захотілося пофантазувати від свого обличчя: як би мені хотілося, щоб у мене просили гроші. Як побудувати діалог так, щоб той хто просить викликав повагу, а не жалість і зневагу.


Все, що написано нижче, - моя особиста думка і не є керівництвом по фандрайзингу. Цей текст про поважні і рівноправні відносини.

Говоріть чітко і по справі
Перш за все, мені б хотілося, щоб розмова про гроші була відкритою і чесною. Не важливо, близький це чи друг або просто знайомий. Не хотілося б ліричних відступів: «Коли моя мама була маленька...». Максимально чітко і по справі. Скільки потрібно, на яку мету.

Розкажіть зрозуміло, чому це важливо для вас
Далі мені хотілося б зрозуміти, чому саме цей проект або покупка йому важливі. Не причину, чому це повинно стати важливим для мене, а чому це цінно для вас. Адже ви пішли на серйозний крок і просите матеріальної підтримки.

Спроби пояснити людям, чому їм має бути важливо те або інше, зазвичай закінчуються погано. «Якщо ти будеш допомагати тваринам в притулку, то ти зможеш дивитися без провини на тварин на вулиці» - є ймовірність, що я вже дивлюся на них безвинно. Поясніть, чому ви це робите і чому вам здається це настільки важливим. Нав‘язування цінності викликає почуття провини або сорому: «Може, зі мною щось не так, тому що я не вважаю це важливим?».

Скажіть, чому для вас це важливо, а я вирішу сама, чи важливо для мене це настільки сильно, що я дам свої гроші в проект. Я хочу мати вибір: давати гроші чи ні. Критерієм вибору буде не важливість проекту в боротьбі зі світовим злом, а то, чи побачу я цінність в цьому для себе.Говоріть про можливості, а не про ризики або втрати
«Буде здорово, якщо ти зможеш мені допомогти» - звучить набагато краще, ніж «Без твоєї допомоги все буде жахливо погано, ти остання надія». Я впевнена, що незалежно від ступеня потреби, то, як людина переживає цю потребу, знаходиться в зоні її контролю. Якщо мене просять допомогти грошима, тому що хтось інший перестав допомагати, для мене це відверто слабкий аргумент. Мені важлива справа і цінність цієї справи для вас. І не важливо, хто і в якому обсязі підтримував вас до мене.

Не ускладнюйте наші відносини іншими людьми. Коли виникає хтось третій, я неминуче починаю порівнювати себе з ним. Порівняння, швидше за все, буде не в кращу сторону, тому що в такому ж обсязі підтримати я не зможу. На додачу до цього багажу у мене виникає стійке відчуття, що якщо я починаю підтримувати, то завершувати це мені не можна, особливо якщо це великі суми, тому що для вас це буде кризою. При втраті донора і пошуку коштів на проект, який опинився в зоні ризику, говорите не про збитки, яких він зазнав, а про те, чого ви хочете досягти в нинішніх умовах.

Давайте зворотний зв‘язок
Добре б, якби людина не просто взяла в мене гроші і зникла, а після покупки або вкладання розповіла, як йдуть справи. Навіть якщо я вклалася не сильно, я стаю співучасником. Якби для мене це не було важливо, грошей би я не дала. Про те, як ми будемо тримати зв‘язок, теж було б здорово повідомити в першій розмові: «Я тобі подзвоню, коли все зроблю, або напишу і розповім, як пройшло». Таким чином, я входжу в партнерство з тим, кому я дала гроші. Мені буде незрозуміло і прикро, якщо людина вирішить потім нічого мені не говорити. Вкладення - це початок якихось відносин. І ми разом можемо управляти тим, як вони будуть далі розвиватися.

Розмова про гроші зазвичай досить складна справа. Не те, що з незнайомою людиною, а навіть з близькими. Щоб ця розмова була простіше, важливо бути відкритим і зрозумілим іншому. Давати зворотний зв‘язок і свою відповідальність залишати собі. Ви відповідальні за свій проект, а я відповідальна за вибір - давати гроші чи ні. Більше ні за що. Якщо ви приходите з таким посилом, то, швидше за все, далі у нас вийдуть спокійні і довірчі відносини.

Удачі в пошуку коштів! На цю тему буде серія статей.

Читайте також: Блог Уфонду. Публічність або приватність благодійності?

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТИ І ПІДОПІЧНИХ ФОНДУ