Чай, їжа і нічліжка: де і коли відкриють пункти обігріву для бездомних
Осінь цього року видалася дуже теплою і без істотних опадів, але наближення зими дає про себе знати і синоптики вже прогнозують похолодання, мінусові температури і сніги. Зима - дуже важкий час для тих людей, у яких немає даху над головою.

Згідно зі звітами ООН в 2017 році по всьому світу налічувалося понад 150 млн бездомних людей - близько 2% від загальної популяції планети. В Україні точної офіційної статистики на даний момент не існує. За різними даними в країні налічують близько 20 тисяч бездомних, то і зовсім близько 200 тисяч.


Взимку для бездомних до проблем з відсутністю їжі додаються ще й проблеми з пошуком місць для ночівлі. У великих містах в холодну пору року організовують спеціальні пункти обігріву, де можна перекусити, зігрітися, поспілкуватися і отримати мінімальну медичну допомогу. Розповідаємо, де і коли відкриють пункти обігріву в чотирьох великих містах України - Києві, Харкові, Одесі та Львові.


Київ

У столиці працює Центр обліку бездомних осіб, де за станом на кінець 2018 року було зареєстровано 1628 бездомних. До слова, в інших містах ці показники схожі, правда, теж є сумніви в тому, наскільки вони близькі до реальності, адже далеко не всі бездомні приходять до держави за допомогою і стають на облік.
Що стосується пунктів обігріву, то вони розгортаються в місті вже з настанням сильних морозів.
Поки що, міська влада не оприлюднила список адрес, де в цьому році розташуються пункти обігріву, але вже відзначають, що на зимовий період пункти обігріву будуть облаштовані в приміщеннях житлово-комунальних організацій та територіальних центрів соціального обслуговування районів.

«На території Києва в зимовий період будуть розміщені 30 стаціонарних пунктів обігріву населення (в тому числі і цілодобового чергування). Розгортання стаціонарних пунктів обігріву населення проводиться відповідно до рішення Постійної комісії з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій виконавчого органу Київської міської ради (Київської міської державної адміністрації) відповідно до класифікатора надзвичайних ситуацій ДК 019: 2010: надзвичайна ситуація, пов‘язана з дуже сильним морозом (температура повітря мінус ЗО°С і нижче)» - пояснили в КМДА.Також, там додали, що в приміщеннях стаціонарних пунктів обігріву населення відвідувачі зможуть не тільки зігрітися, але й отримати першу медичну допомогу, випити гарячого чаю. А функціонувати стаціонарні пункти обігріву будуть в відповідно до погодних умов.
У такі місця приходять не тільки бездомні, а й літні люди, пенсіонери, у яких практично ні на що не вистачає грошей. У пунктах обігріву вони можуть випити чашку чаю з печивом, та й просто поспілкуватися з іншими людьми, що теж дуже важливо.
Що стосується їжі та одягу, то для забезпечення бездомних гарячими продуктами харчування, теплими речами і взуттям в Києві щорічно, починаючи з 2006 року в зимовий період (з 1 грудня по 1 квітня), проводиться соціальне патрулювання, створюється міський оперативний штаб допомоги бездомним та розробляється графік соціального патруля.

Саме тому вже з першого грудня в Києві почалося зимове патрулювання для того, щоб забезпечити бездомних одягом і їжею.

Базою виїзних бригад буде Будинок соціального піклування на вулиці Суздальській, 4/6 (ближче до околиці Києва, біля станції Київ-Волинський). На жаль, це єдиний притулок в Києві для бездомних, де можна переночувати. Правда, ночівля тут не безкоштовна і обійдеться в 10 грн (в цю суму також входить вечеря), але покинути центр доведеться вже до 8:00. Зараз центр розрахований всього на 150 місць, але в КМДА зазначають, що планують збільшити кількість ліжок у притулку хоча б на 30% на час несприятливої погоди. За тією ж адресою працює Центр обліку бездомних осіб, співробітники якого можуть допомогти з оформленням і відновленням документів для бездомних.

До слова, нещодавно райдержадміністрація Солом‘янського району повідомила, що шукає приміщення недалеко від залізничного вокзалу для створення будинку соціальної допомоги, де був би буфет, пункт видачі одягу і т.д. У відомстві зазначають, що ще один пункт обігріву та надання першої медичної допомоги необхідно створити в підземному переході з боку Південного вокзалу.

Харків

У Харкові нам відповіли, що поки говорити про пункти обігріву рано, тому що температурний режим не вимагає їх відкриття. Проте, в місті цілий рік працює Центр реінтеграції бездомних (вул. Миру, 102), який відкрили восени 2018 роки після капітальної реставрації. У цьому центрі розташовані кімнати для ночівлі, відділення реінтеграції бездомних осіб та соціальної адаптації людей, які вийшли з місць позбавлення волі. Також, там можна отримати послуги медичного та соціального характеру. Всього центр розрахований тільки на 165 осіб.Що стосується стаціонарних пунктів обігріву, то в минулому році в Харкові їх налічувалося шість. Найчастіше пункти обігріву розміщують в одних і тих же комунальних підприємствах, і соціальних установах. Минулорічний список виглядав наступним чином:
- Шевченківський район, приміщення територіального центру надання соціальних послуг, проспект Перемоги, 77а.
- Київський район, приміщення територіального центру надання соціальних послуг, вул. Багалія, 12.
- Московський район, приміщення територіального центру надання соціальних послуг, вул. Валентинівська, 23 г.
- Немишлянський район, приміщення територіального центру надання соціальних послуг, бульвар Б. Хмельницького, 10а.
- Основянський район, приміщення територіального центру надання соціальних послуг, вул. Б.Хмельницького, 13
- КП «Харківський міський центр реінтеграції бездомних», вул. Миру, 102.

Одеса

В Одесі працює КУ «Одеський міський центр реінтеграції осіб без певного місця проживання» (вул. Ціолковського, 1 - для чоловіків; Балтська дорога, 2 - для жінок). Водночас ці центри можуть обслуговувати до 100 чоловік. У них теж можна отримати медичну допомогу, відпочити, переночувати, пообідати і прийняти душ. Відділення для ночівлі в цьому центрі почали працювати вже в осінньо-зимовий період, коли опустилася температура повітря.

У міськраді розповіли, що, виходячи з досвіду минулих років, з метою організації заходів щодо попередження випадків переохолодження людей, в першу чергу малозахищених верств населення, в період низьких температур (-10 градусів і нижче протягом 3-х днів) в Одесі розгортають пункти обігріву.

«До минулого року пункти зазвичай розташовувалися за адресами:
Приморський район - Куликове поле, 1 (з боку залізничного вокзалу);
Суворовський район - вул. Жоліо-Кюрі, 29а кут вул. Генерала Бочарова.
У минулому році роботу пункту обігріву на Куликовому полі забезпечували громадські організації за участю департаменту міського господарства», - відзначили в міськраді.
У відомстві додали, що районні адміністрації Одеської міської ради спільно з Державним пожежно-рятувальним загоном ГУ ГСЧС України в Одеській області за участю департаменту міського господарства забезпечували роботу даних пунктів. У пунктах обігріву відвідувачам дають гарячий чай та їжу, а якщо людині необхідно - її оглядають лікарі.

Львів

Львівський Центр обліку та нічного перебування бездомних осіб знаходиться за адресою вул. Кирилівська 3а. Керівник центру Олександр Бородін зазначає, що на даний момент на обліку в місті перебуває 1750 бездомних.
«Щорічно з настанням морозів в центрі ми відкриваємо денний пункт обігріву, а вночі там працює відділення нічного перебування. Є ще й другий пункт обігріву, спільно з громадською організацією «Регіональний центр соціальної адаптації» ми відкрили його по вул. Личаківській 56, в приміщенні цієї ж організації. Цей пункт працює під час більш екстремальних морозів, коли температура опускається нижче 10 градусів», - розповідає Бородін.

Зараз у Львові вже підготували до роботи два пункти обігріву для бездомних, а місцевих жителів просять поширити цю інформацію, якщо вони бачать, що людина потребує допомоги. Один пункт обігріву буде працювати в приміщенні Центру обліку та нічного перебування громадян, на вул. Кирилівській, 3а, де можна погрітися з 9:00 до 20:00. А з настанням сильних холодів відкриється і пункт по вулиці Личаківській, який буде працювати тільки по буднях з 9:00 до 18:00.

Автор Анастасія Іщенко
Фото Unsplash

Читайте також: П’ять прикладів інклюзивної культури: від шрифту до коміксу