Як люди з інвалідністю працюють в Україні: досвід компанії Watsons
Як ми вже розповідали, згідно з українським законодавством, якщо на підприємстві працює понад 25 осіб, то 4% працівників мають бути особи з інвалідністю. У тому випадку, якщо ж компанії не виконують цю норму, вони повинні платити штрафи.
Але з працевлаштуванням людей з інвалідністю в країні до сих пір є проблеми. Експерти відзначають, що людей, які працевлаштовані не фіктивно - одиниці. Дуже часто їм платять всього 50% зарплати або ж просто налічують стаж.
На щастя, в Україні є і позитивні приклади. Саме тому ми запустили цикл матеріалів про те, як великі українські компанії працевлаштовують людей з інвалідністю та детально розповідаємо про це. Зараз ми розповімо про те, як людей з інвалідністю працевлаштовують в компанії Watsons Україна. На даний момент там працює 140 (близько 4,5%) співробітників з інвалідністю різної вікової групи.

Не всі люди з інвалідністю хочуть працювати

У компанії нам розповіли, що в їх HR-департаменті працюють у співпраці з організаціями, які надають допомогу людям з інвалідністю, в тому числі - займаються їх працевлаштуванням, підбирають роботу, найбільш відповідну їх здібностям і бажанням.

«На жаль, не так багато людей з обмеженими можливостями прагнуть працювати. Звичайно ж важливо також, щоб і самі претенденти вірили в свої сили, пробували себе, проявляли власну ініціативу», – говорить Наталія Базько, заступник керівника департаменту по роботі з персоналом з питань винагороди.У Watsons відзначають, що проекти з працевлаштування людей з інвалідністю реалізують не тільки в Києві, а й в регіонах. Оскільки основна діяльність компанії - це роздрібна торгівля, людям з інвалідністю переважно довіряють касові апарати, викладення товару, прибирання приміщень.

«Також, користуються попитом офісні професії кур‘єра, оператора комп‘ютерного набору, діловода. Ще в штаті компанії працюють кваліфіковані співробітники, що мають ту чи іншу групу інвалідності, які займають керівні позиції», – пояснює Наталя Базько і додає, що до них працевлаштовуються люди з ендокринними, неврологічними, серцево-судинними захворюваннями, захворюваннями опорно-рухового апарату, з порушенням слуху.

У компанії говорять, що люди з інвалідністю в кілька разів більше залучені в трудовий процес, тому що можливість заробити важлива для будь-якої людини, але в разі людей з інвалідністю це ще і спосіб реабілітації.

«Людина з інвалідністю рідше бере лікарняний і рідше спізнюється на роботу і як результат - низька текучість», – пояснюють в Watsons.

Бар‘єри на шляху до працевлаштування людей з інвалідністю існують в будь-якому суспільстві

Українці стають все більш толерантними і не відносяться до людей з інвалідністю упереджено. Також, в компанії говорять, що в більшості випадків зовнішні ознаки захворювання у їх співробітників з інвалідністю не виявляються.

«Ми намагаємося створити сприятливу і комфортну атмосферу, надати всім рівні умови для праці і розвитку. Реакція клієнтів на співробітників, наприклад, з проблемами слуху може бути різною. Тому для забезпечення зручної взаємодії співробітників і покупців ми, в деяких випадках, використовували спеціальні інформаційні таблички, розташовані безпосередньо на касі перекреслене «вушко»», – коментує ситуацію Наталя Базько.

Як ми вже згадували, в Україні є чимало проблем з працевлаштуванням людей з інвалідністю. Багато роботодавців намагаються просто фіктивно влаштувати людей з інвалідністю, щоб покрити встановлену процентну норму. У компанії Watsons відзначають, що бар‘єри на шляху до працевлаштування людей з інвалідністю існують в будь-якому суспільстві і на багатьох рівнях: фізичному, психологічному, соціальному.

«Сьогодні Компанія Watsons Україна, яка входить до складу AS Watson Group - найбільшої світової мережі роздрібної торгівлі продукцією для краси і здоров‘я, намагається у всіх сферах управління застосовувати кращі практики і процедури, створювати всі необхідні умови, щоб забезпечити таким людям повноцінне життя і посильну роботу. Ми дійсно дуже хочемо, щоб люди з особливими потребами змогли реалізувати своє право на гідне працевлаштування», – підсумувала Наталія Базько.

Автор Анастасія Іщенко
Фото
Watsons

Читайте також:
Як люди з інвалідністю працюють в Україні: Ашан розповідає про свій досвід