Як перевірити, чи дійсно гроші йдуть на благодійність
З кожним днем все більше людей долучається до благодійності. Хтось допомагає важкохворим дітям, інші - переселенцям, треті - бездомним тваринам. У будь-якому випадку, кожен шукає те, що йому до душі і направляє на це свої гроші і сили. Більшість українців хоч раз, та жертвували гроші на благодійність. За даними соціологічних досліджень "Українського форуму благодійників" у 2017 році 70% українців так чи інакше брали участь у благодійності.

Але, не дивлячись на те, що ця сфера абсолютно безкорислива і покликана допомогти нужденним, у неї є зворотній бік медалі - шахраї. На жаль, далеко не всі ті люди, які видають себе за волонтерів та представників благодійних організацій дійсно такими є, для багатьох - це просто бізнес. Саме тому, жертвуючи гроші, хочеться бути впевненим в тому, що вони дійсно потраплять за призначенням. Ми докладно розповімо про те, як же це перевірити і проконтролювати, а куди краще і зовсім не жертвувати кошти.

Небезпечний інтернет і вуличні шахраї

Тож не дивно, що більшість шахраїв використовує для заробітку грошей саме інтернет. Розміщуючи сльозливі і придумані оголошення в соціальних мережах вони впевнені, що в будь-якому випадку будуть у виграші - відповідальності вдасться уникнути, а хтось точно, так перерахує гроші. Також досить поширена практика, коли шахраї все ж використовують реальні історії людей, їх документи і фотографії, тільки ось отримані гроші забирають собі в кишеню.

Також дуже часто на шахраїв можна нарватися, жертвуючи гроші людям, які ходять з скриньками по вулиці. Більшість благодійних фондів неодноразово пояснювало, що пристойні організації не збирають кошти таким чином, а ось для шанувальників легкої наживи - це один з улюблених методів. З таких скриньок тому, хто потребував цієї допомоги потрапить максимум 5% коштів, а найчастіше і зовсім нічого. Щоб бути впевненим, що гроші підуть за призначенням, оптимальніше всього передавати їх безпосередньо тій людині, яка їх потребує, або ж вибирати надійний фонд.

Правда, якщо ви вирішите все ж пожертвувати гроші вищезазначеним способом, варто запам‘ятати, що у тих людей, які збирають кошти на вулиці обов‘язково при собі повинна бути нотаріальна довіреність, в якій вказується:

- ПІБ того, для кого ведеться збір грошей;
- необхідна сума;
- місце, де людина буде збирати гроші;
- терміни збору.

У тому випадку, якщо людина збирає гроші від імені благодійної організації, у неї теж повинна бути довіреність, тільки від керівника цієї ж організації.Як обрати надійний благодійний фонд

За даними Державної реєстраційної служби на початок 2016 року в Україні було зареєстровано понад 15 тисяч благодійних фондів та організацій. Але далеко не всі з них адекватно функціонують і ведуть чесну діяльність. За різними оцінками, повні дані про свої фінанси публікує всього близько сотні зареєстрованих благодійних фондів.

Щоб пожертвувати гроші в той чи інший фонд і бути впевненим, що вони підуть за призначенням, потрібно промоніторити інформацію про цей благодійний фонд або організацію.

Те, що фонд зареєстрований в Державній реєстраційній службі нічого толком не гарантує, адже багато хто навіть не подають ніяку звітність, тому варто звернути увагу безпосередньо на діяльність фонду. Чим більше вона публічна, чим більше звітів надає організація і т.д. - тим більше шансів не бути ошуканим. Ясна річ, що проводити детальний аудит перед тим, як пожертвувати гроші ніхто не буде, але для мінімальної перевірки можна просто загугли назву фонду або організації, знайти їх сайт і переглянути публікації.

Щоб бути впевненим, що ваші гроші потрапили за призначенням:

- найкраще вибирати для благодійності великі, перевірені фонди, які відкрито, щомісячно або хоча б щоквартально, публікують свою звітність;
- можна перераховувати кошти особисто людині, яка цього потребує, або його родичам. Правда такий варіант варто вибирати в тому випадку, якщо ви впевнені в цій людині, а не просто випадково наткнулися на клич про допомогу в інтернеті;
- не соромтеся задавати питання, просити у посередників і фондів, які збирають гроші підтверджуючі документи, фотографії, контакти. Наприклад, якщо вам розповідають, що чоловік проходить лікування в лікарні, можна без особливих зусиль упевнитися, чи існує такий пацієнт і т.д.

На жаль, на 100% застрахуватися від шахраїв неможливо, але все ж зараз існує маса інструментів і можливостей, щоб упевнитися в тому, що ваші гроші підуть саме на благодійність. У будь-якому випадку - не бійтеся допомагати іншим і шукайте ті шляхи благодійності, які припадуть вам до душі.

Автор
Анастасія Іщенко

Читайте також:
Доросла благодійність: хто допомагає людям яким за 18?

ПІДТРИМАТИ ПРОЕКТИ І ПІДОПІЧНИХ ФОНДУ